17 września - w rocznicę sowieckiej agresji na II Rzeczpospolitą - obchodzimy Dzień Sybiraka. Upamiętnia on wszystkich Polaków zesłanych na nieludzką ziemię.
Łomżyńskie obchody Dnia Sybiraka rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą "Pamięci Zesłanych przez sowieckiego okupanta w latach 1940-41" przy ul. Sikorskiego. Następnie ulicami miasta przeszedł Łomżyński Marsz Sybiru. Pochód zakończył się przed Pomnikiem Sybiraków przy ul. Katyńskiej, gdzie również złożone zostały kwiaty. Zgromadzeni udali się następnie do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Dzień Sybiraka obchodzony jest od 1991 roku. Główne uroczystości przypadają zawsze na 17. września - rocznicę napaści ZSRR na Polskę w 1939 roku