Reklama

Via Baltica i Via Carpatia. Samorządowcy i przedsiębiorcy piszą do premiera w sprawie łącznika

19/08/2022 14:35

Samorządowcy i przedsiębiorcy z północno-wschodniej części woj. podlaskiego napisali do premiera. Lobbują za tym, żeby łącznik dróg Via Carpatia i Via Baltica przebiegał na odcinku Knyszyn - Korycin - Suchowola - Sztabin - Augustów - Białystok - Raczki po trasie DK Nr 8. 

Samorządowcy oraz przedsiębiorcy chcą, żeby łącznik dróg Via Carpatia i Via Baltica przebiegał na odcinku Knyszyn - Korycin - Suchowola - Sztabin - Augustów - Białystok - Raczki po trasie DK Nr 8. 

- My, niżej podpisani samorządowcy północno-wschodniej Polski zwracamy się o przyjęcie do realizacji Wariantu 4 przedstawionego w „Studium Techniczno-Ekonomiczno Środowiskowym drogi krajowej S16 na odcinku Ełk - Knyszyn oraz Raczki - Knyszyn (wariant alternatywny)”.  Wielokrotnie w przedkładanych Panu Premierowi stanowiskach przedstawialiśmy istotne argumenty przemawiające za budową nowej, dwujezdniowej drogi ekspresowej wraz z całą towarzyszącą infrastrukturą zgodnie z przebiegiem istniejącej drogi krajowej nr 8. Dotyczyły one aspektów gospodarczych, komunikacyjnych, społecznych i rozwojowych północno-wschodniej Polski, natężenia ruchu drogowego w transporcie krajowym i międzynarodowym, zwłaszcza tranzytowego transportu ciężarowego, a także podstawowej funkcji tego korytarza drogowego.  W niniejszym wystąpieniu chcemy raz jeszcze z całą mocą potwierdzić aktualność i znaczenie przywoływanych wcześniej argumentów oraz wskazać na dwie nowe okoliczności niezwykle ważne dla tej sprawy - piszą samorządowcy w stanowisku do premiera Mateusza Morawieckiego. 

Reklama

Włodarze podnoszą, że wariant 4 został najwyżej oceniony w analizie zleconej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Ich zdaniem taki przebieg jest też istotny ze względu na zagrożenia ze strony Rosji.

-  Drogi zawsze miały i nadal mają znaczenie militarne. Należy pilnie przywrócić pierwotnie planowany i rekomendowany przez św. pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego przebieg drogi Via Carpatia, która dzisiaj nosi Jego imię, na terenie województwa podlaskiego tak, aby prowadziła ona z południa Europy wzdłuż całej wschodniej granicy Polski do krajów bałtyckich i Skandynawii w ramach obecnego i przyszłego obszaru NATO i Unii Europejskiej, a nie tworzyła potencjalnego korytarza łączącego Obwód Kaliningradzki (Rosja) z Białorusią (i dalej z Rosją) w pobliżu tzw. przesmyka suwalskiego. Ten potencjalny korytarz to droga Kuźnica - Sokółka - Knyszyn - Ełk – Kowale Oleckie - Gołdap - Gusiew - czytamy w dokumencie. 

Reklama

Samorządowcy i przedsiębiorcy podkreślają również, że proponowany przez nich wariant nie przechodzi przez zwartą zabudowę, omija miejscowości i przysiółki dając jednocześnie możliwość wtórnego wykorzystania przekształconych terenów. Nie ma tu także konkurencji dla linii kolejowych, które są alternatywnym, uzupełniającym środkiem transportu. 

Ma to być też najmniejsza ingerencja w środowisko naturalne (w tym w parki narodowe).

- W swoim przebiegu jedynie zbliża się do obszarów prawnie chronionych, dając jednocześnie możliwość mieszkańcom i turystom korzystania z ich walorów turystycznych i krajobrazowych - przekonują autorzy stanowiska. 

Reklama

Pełna treść stanowiska samorządowców i przedsiębiorców znajduje się w załączniku. 

Fot. ilustracyjne

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości