Prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego tygodnia rozpoczną się badania w trzecim w województwie laboratorium, które będzie wykonywało badania na koronawirusa SARS-CoV-2. Przygotowuje i poprowadzi je RCKiK w Białymstoku w pomieszczeniach zajmowanych w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.
- To kolejny przykład wzmacniania Łomży, jako znaczącego ośrodka w dziedzinie ochrony zdrowia w naszym województwie. Podejmujemy działania, aby Szpital Wojewódzki i cała sieć placówek ochrony zdrowia w mieście i regionie były na różne wyzwania przygotowane kadrowo, sprzętowo i organizacyjnie. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie jest jednostką Urzędu Marszałkowskiego, ale współpraca miedzy nami jest wzorcowa. Przy naszym Szpitalu Wojewódzkim trwa budowa „domu krwiodawców” , a za kilka dni zacznie pracę profesjonalne i nowocześnie wyposażone laboratorium koronawirusowe, w którym personel zdobędzie umiejętności radzenia sobie także w innych trudnych i niebezpiecznych misjach - mówi Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.
RCKiK urządza laboratorium w pomieszczeniach łomżyńskiego szpitala. W nowej placówce będzie mogło być wykonywanych około 100 testów wykrywających koronawirusa na jednej zmianie, ale w razie konieczności liczbę będzie można podwoić.
W naszej siedzibie w Białymstoku nie było warunków dla tego rodzaju laboratorium, ale to chyba nawet lepiej, że powstaje w Łomży w ścisłym związku z jednoimiennym szpitalem. Możemy tu zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa i szybszą realizację potrzeb – tłumaczy profesor Piotr Marek Radziwon, dyrektor RCKiK w Białymstoku.
W tym tygodniu w laboratorium w Łomży trwają szkolenia i instalowanie sprzętu, docierają też kolejne elementy wyposażenia. Badania rozpoczną się prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego tygodnia. Pracowników z Łomży mają wspomagać merytorycznie pracownicy białostockiego RCKiK.
Źródło: Wrota Podlasia/mylomza
fot. Wrota Podlasia