Prezydent Mariusz Chrzanowski podjął decyzję, że mieszkańcy Łomży podobnie jak w wielu innych miastach w Polsce m.in. Warszawy, skorzystają od przyszłego roku z 98 - procentowej bonifikaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność. Jego wniosek muszą zaakceptować jeszcze radni na najbliższej sesji.
Początkowo bonifikata przekształcenia użytkowania wieczystego we własność miała wynieść w Łomży 60 proc. w pierwszym roku po przekształceniu. Taki wniosek podpisany przez zastępcę prezydenta Andrzeja Garlickiego trafił w tym tygodniu do radnych Rady Miejskiej. Dziś prezydent miasta Mariusz Chrzanowski podpisał autopoprawkę, w której proponuje korzystniejsze rozwiązanie dla mieszkańców. Ustanawia ona 98-procentową bonifikatę.
- Sytuacja w kraju dotycząca ulgi jest bardzo dynamiczna. Nie chcę, aby mieszkańcy Łomży byli na gorszych warunkach, niż ma to mieć miejsce w innych miastach. Dlatego podjąłem decyzję o zwiększeniu bonifikaty – tłumaczy nam gospodarz miasta. Jest to z pewnością dobra wiadomość dla łomżan w kontekście zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
Likwidacja użytkowania wieczystego ma ruszyć od 1 styczna 2019 r. Wprowadza ją znowelizowana Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Będzie się to wiązało z uiszczeniem opłaty, która może być rozłożona na raty albo wpłacona jednorazowo. Na ulgi mogą liczyć osoby, które dokonają wpłaty jednorazowej.