Reklama

W Piątnicy pogonili bolszewików [VIDEO i FOTO]

27/08/2018 07:44

Wczoraj w Piątnicy odbyła się Rekonstrukcja Walk o Forty w Piątnicy 1920. Wydarzenie wzbudziło duże zainteresowanie i mimo nie najlepszej aury za oknem, wielu ludzi zdecydowało się przeżyć wydarzenia bitwy nad Narwią. Bohaterską obronę przed bolszewikami rekonstruowały grupy z całej Polski.

- To była w krótkim zarysie pokazana bitwa obronna w 1920 roku – mówi Zenon Zarzycki, komendant konnej grupy rekonstrukcji historycznych „Kresy” w Białymstoku.

W rekonstrukcji uczestniczyły dwie grupy z Białegostoku, w tym kawaleria. Do nich dołączyły grupy spod Warszawy, z Osowca, z Mątwicy oraz członkowie klubu survivalowego z Piątnicy. Za pirotechnikę podczas rekonstrukcji odpowiedzialni byli współpracujący z grupą „Kresy” Ostrołęczanie. Pojazd pancerny, który uczestniczył również w pokazie, dotarł do Piątnicy z Góry Kalwarii za sprawą jednego z pasjonatów historii.

Reklama

Po kilku latach nieobecności rekonstrukcji w Piątnicy w bieżącym roku udało się ją ponownie zorganizować na terenie piątnickiego Fortu III.

- W tym roku udało się pozyskać znaczące dofinansowanie, bo jest to oczywiście dość kosztowne przedsięwzięcie. Myślę, że rekonstrukcja wypadła znakomicie. Cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności – mówi wójt Gminy Piątnica Krzysztof Kozicki, który chciałby, aby rekonstrukcja walk o Piątnicę na trwałe wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń w Piątnicy.

Reklama

- Jest to promocja tego ważnego, historycznie wydarzenia i promocja gminy Piątnica. Obrona twierdzy Łomża i bitwa o Forty w Piątnicy opóźniła marsz armii sowieckiej na pięć dni, bardzo istotne pięć dni. To wydarzenia dotychczas w świadomości społecznej nie istniało, wobec tego trzeba dołożyć starań, żeby tę historię wyeksponować– dodaje wójt gminy Piątnica Krzysztof Kozicki.

Cud nad Narwią był bohaterską obroną przed wojskami sowieckimi. Od 28 lipca do 2 sierpnia 1920 r. żołnierze 33. Pułku piechoty pod dowództwem Mariana Raganowicza zastopowało 12 sowieckich dywizji Armii Czerwonej, która kierowała się na zachód Europy.

Reklama

Wielu twierdzi, że te pięć dni, przez które udało się zatrzymać sowietów na terenach łomżyńskich, było kluczowe do odniesienia zwycięstwa w obronie Warszawy. Dzięki wstrzymaniu sił bolszewików dowódcy mogli się przygotować do obrony stolicy. Łomżę udało się odzyskać niedługo po „Cudzie nad Wisłą”, 22 sierpnia.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości