Pracownicy szpitali mają mieć regularnie badaną temperaturę, a izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe mają być zorganizowane w sposób umożliwiający bezpieczną segregację i separację osób z podejrzeniem lub chorych na COVID-19 od innych - polecił wojewoda Bohdan Paszkowski szpitalom zlokalizowanym w województwie podlaskim.
Działając na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.)
polecam Szpitalom samorządowym i państwowym, położonym na terenie województwa podlaskiego
Polecenie podlega natychmiastowemu wykonaniu i obowiązuje do odwołania.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.) wojewoda może wydawać polecenia obowiązujące wszystkie organy administracji rządowej działające w województwie i państwowe osoby prawne, organy samorządu terytorialnego, samorządowe osoby prawne oraz samorządowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.
Celem ochrony życia i zdrowia ludzi, w uwzględnieniu zaistnienia stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 wśród personelu medycznego i pacjentów szpitali, wydanie niniejszego polecenia znajduje pełne uzasadnienie. Wyznaczenie min. dwóch stref: dla pacjentów bezobjawowych oraz dla pacjentów prezentujących objawy (np. w postaci namiotów) zmniejszy prawdopodobieństwo przeniesienia zakażenia w momencie pierwszego kontaktu pacjenta z SOR/IP.
Polecenie to wynika z konieczności minimalizowania ryzyka zakażeń wirusem SARSCoV-2, co miało miejsce ostatnio w wielu szpitalach na terenie Polski. Ponadto jego realizacja powinna być skorelowana z równoczesnym wykorzystaniem namiotów udostępnionych przez Państwową Straż Pożarną lub innych dostępnych środków technicznych.
Pismo otrzymali dyrektorzy szpitali m.in. w Łomży, Grajewie, Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem.
fot. PUW