Od 22 listopada do 16 grudnia bieżącego roku, z uwagi na szczyt klimatyczny ONZ COP 2018 - zostaje tymczasowo przywrócona kontrola graniczna na granicy z Litwą, którą przekroczyć będzie można tylko w wyznaczonych miejsach. Kontroli możemy spodziewać się także na granicy z Niemcami, Czechami i Słowacją.
Kontrola przejść granicznych realizowana będzie w oparciu o patrole Straży Granicznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu tj.mobilnych terminali i tzw. schengenbusów - urządzeń, które umożliwiają przeprowadzanie kontroli poza przejściem granicznym.
Granicę z Litwą będzie można przekroczyć jedynie na przejściach: Berżniki, Podlaski, Ogrodniki, Burbiszki, Trakiszki, Krejwiany, Trompole, Budzisko, Poszeszupie, Krejwiany - gmina Rutka Tartak, Sudawskie i Grzybina.
Osoby i pojazdy wjeżdżające na teren RP, do wyrywkowych kontroli będą typowane na podstaie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez państwa sąsiednie. Osoby mogące stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego nie będą mogły przekroczyć granicy Polski.
Wszyscy wjeżdżający w tym czasie do Polski, powinni być przygotowani na konieczność okazania dokumentów i możliwość sprawdzenia pojazdu. Obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz państw, które nie należą do Unii ale korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania - mogą przekroczyć granicę RP na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Obywatele państw trzecich, oprócz spełnienia kreślonych w przepisach warunków wjazdu do Polski - muszą posiadać paszport oraz wizę jeśli jest wymagana.