Plonowanie roślin białkowych, wykorzystanie białka roślinnego w żywieniu oraz nowy system dopłat wdrażany przez ARiMR - to tematy, które poruszono podczas konferencji pn. "Inicjatywa Białkowa COBORU", która odbyła się w WSA w Łomży. - Chodzi o to, żeby rolnicy co raz bardziej wykorzystywali polskie białko, nie tylko to białko z importu - tłumaczy Andrzej Borusiewicz.
Konferencję pn. "Inicjatywa Białkowa COBORU" zorganizowali: Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Krzyżewie oraz Podlaski Oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- Chcemy by rośliny, które były kiedyś uprawiane, a zostały zapomniane - dzisiaj na nowo odtwarzać - mówi dr hab inż. Andrzej Borusiewicz.- Problemem jest to, że używamy bardzo dużo soi importowanej. (...) Mleczarnie niejako narzuciły dla rolników, dla producentów mleka, że mają żywić paszami NON GMO, ale musimy też właśnie pokazać, skąd te białko brać, w jaki sposób rolnik może uzupełnić i zbilansować białko w żywieniu przeżuwaczy - dodaje.
Po rozpoczęciu konferencji, prezentację wyników roślin bobowatych i soi w województwie podlaskim przedstawił dr inż. Bronisław F. Puczel, prof. dr hab. Jan Miciński wygłosił wykład pn. "Rola roślin bobowatych w żywieniu zwierząt", a przedstawiciel POR ARiMR w Łomży omówił temat aktualizacji zmian w stadzie z zastosowaniem Portalu IRZ plus. Na koniec przewidziany był także panel dyskusyjny, który pozwolił na wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy uczestnikami.
- Pokazujemy, że możemy mieć bardzo wysokie plony, chociażby tej wcześniej wspomnianej soi w naszych warunkach województwa podlaskiego - mówi Andrzej Borusiewicz.
Konferencja miała charakter praktyczny. Jej celem było m.in. wykazanie w jaki sposób można właściwie żywić, nie zmniejszając produkcji i ilości oraz jakości surowca.