Wydano ostrzeżenie dotyczące przekroczenia norm pyłu zawieszonego PM10. Niektórzy mieszkańcy miasta dzisiaj i jutro mogą się gorzej czuć. Warto też m.in. ograniczyć wietrzenie pomieszczeń.
Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Białymstoku informuje o dzisiejszym (16.03) przekroczeniu poziomu pyłu zawieszonego PM10 (119,9 µg/m3) na obszarze Łomży oraz wystąpieniu ryzyka jego przekroczenia także w czwartek (17.03).
"Przyczynami wysokich stężeń pyłów są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego" - czytamy w opublikowanym komunikacie.
Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego muszą liczyć się z przejściowym nasileniem dolegliwości, w tym pojawieniem się kaszlu, dyskomfortu w klatce piersiowej, nasileniem się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.
Dlatego specjaliści podkreślają, że w takiej sytuacji należy rozważyć ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz - jeśli odczuwamy pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła. Warto też ograniczyć wietrzenie pomieszczeń i zrezygnować z palenia w kominku.