Około 1000 studentów Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży zainaugurowało dziś (23.10) rok akademicki 2021/2022. Naukę w pierwszym semestrze rozpoczęło 455 studentów oraz 125 słuchaczy studiów podyplomowych. - Dotychczasowa działalność oraz osiągnięcia naszej uczelni w pełni upoważniły nas do wystąpienia do ministra edukacji i nauki z wnioskiem o nadanie Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży statusu akademii - mówił dr hab. Roman Zbigniew Engler, prof. WSA
Uroczysta inauguracja roku w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży odbyła się w auli im. prof. E. Wróbla. Rektor podkreślił w swoim wystąpieniu, że na przestrzeni 25 lat działalności uczelnia sukcesywnie zaznacza swoją obecność i pozycję w środowisku szkół wyższych w regionie i w Polsce. W tegorocznym rankingu "Perspektywy" WSA uplasowała się na 28. miejscu wśród 225 uczelni niepublicznych w kraju. To najwyżej notowana uczelnia niepubliczna w Polsce północno-wschodniej.
- Absolwenci WSA osiągają najwyższe wynagrodzenia w województwie podlaskim, co wynika z corocznych badań ekonomicznych losów absolwentów, prowadzonych przez nasze ministerstwo, w którym źródłem informacji są dane pozyskiwane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych- mówił dr hab. Roman Zbigniew Engler prof. WSA.
Reklama
Prof. Roman Engler zaznaczył, że dzięki wysokiej pozycji wśród uczelni niepublicznych, WSA dysponuje największym funduszem stypendialnym wśród uczelni niepublicznych w regionie. Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało Wyższej Szkole Agrobiznesu fundusze w wysokości 2 milionów złotych, co umożliwi wspieranie studentów i premiowanie za wyniki w nauce. W minionym roku akademickim 120 studentów otrzymywało stypendia socjalne w wysokości 1200 zł miesięcznie, a 25 studentów - zapomogi losowe w wysokości od 1500 do 3000 zł. W tym roku akademickim nagrodę I stopnia w wysokości 8000 zł otrzymało 13 osób, nagrodę II stopnia (6000 zł) - 30 osób zaś nagrodę III stopnia (4000 zł) - 32 osoby.. Rektor Roman Engler pogratulował stypendystom osiągnięć w nauce i życzył immatrykulowanym studentom stypendiów naukowych w przyszłości. Przypomniał też, że uczelnia aktywnie pozyskuje fundusze z UE, dzięki którym w poprzednim roku akademickim realizowane były projekty o wartości ponad 4,5 mln zł. Umożliwiło to m.in. organizowanie licznych wyjazdów na praktyki studenckie i wyjazdów szkoleniowych dla pracowników.
- Nowy rok akademicki to nowe wyzwania. Pozyskane przez uczelnię środki w kwocie ponad 3 milionów złotych pozwolą kontynuować realizację pięciu projektów rozpoczętych w poprzednich latach. Ponadto planujemy realizować ponad 60 mobilności studentów i pracowników, nowy projekt Erasmus+ - mówił prof. Engler.
Reklama
W imieniu senatu, samorządu studenckiego oraz własnym, rektor Engler życzył studentom zdobycia jak największej wiedzy, umiejętności, wytrwałości i samych miłych doświadczeń w uczelni.
- Pamiętajcie państwo, że czas studiów to bardzo ważny i jednocześnie najpiękniejszy etap życia dorosłego człowieka. Życzę szybkiego powrotu do niezapomnianych spotkań, imprez, wspaniałego życia towarzyskiego i studenckiego - mówił. - Tradycyjnie potwierdzam gotowość fundowania obrączek parom małżeńskim, które poznały się w naszej uczelni. W mijającym roku związek małżeński zawarło pięć par, dołączając do grona 96 par, którym rektor ufundował obrączki.
Reklama
Pracownikom uczelni rektor życzył satysfakcji i cierpliwości w pracy z młodzieżą oraz wielu sukcesów dydaktycznych i naukowych.
Na zakończenie wykład Inauguracyjny pt. „Quo vadis współczesny człowieku?” wygłosiła dr hab. Jolanta Łodzińska prof. UKSW.