Reklama

Za mało miejsc i duża śmiertelność - tak m.in. w Łomży wygląda leczenie pacjentów z udarem mózgu

09/09/2021 14:11

Zlikwidowane łóżka na oddziałach dla pacjentów z udarem mózgu i jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności - NIK przyjrzała się sytuacji w podlaskich szpitalach, w tym w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport dotyczący leczenia udarów mózgu w woj. podlaskim. NIK przeprowadziła kontrolę  w Podlaskim Oddziale Wojewódzkim NFZ, w jednej stacji pogotowia ratunkowego, we wszystkich czterech w województwie szpitalach z oddziałami udarowymi i w dziewięciu innych szpitalach, z których osiem miało oddział chorób wewnętrznych, a jeden oddział neurologiczny, ale nie udarowy. Kontrolą objęty został także Szpital Wojewódzki w Łomży. Inspekcje odbywały się w okresie od 1 stycznia 2018 r. do 30 września 2020 r.

Okazuje się, że w ostatnim dziesięcioleciu liczba łóżek udarowych i ogólnoneurologicznych spadła w województwie podlaskim z 272 do 210. Jednocześnie wzrosła liczba osób w wieku 60 lat i więcej, potencjalnie najbardziej narażonych na udar. Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli, do likwidacji łóżek przyczyniły się zmiany organizacyjne w szpitalach, ale przede wszystkim wprowadzenie od 1 stycznia 2019 r. wskaźnika wynoszącego 0,6 pielęgniarki na jedno łóżko. Dyrektorzy szpitali po nieudanych próbach uzupełnienia kadry pielęgniarskiej, decydowali się na likwidację łóżek na oddziałach, aby tą normę spełnić. 

Reklama

W Łomży, na oddziałach, w których leczono pacjentów z udarem mózgu, zlikwidowano 7 łóżek, czyli o 5 więcej w porównaniu z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku. Niechlubnym rekordzistą okazał się Szpital Psychiatryczny w Choroszczy, gdzie zlikwidowano 27 łóżek. 

NIK podkreśla również, że ograniczona liczba łóżek w województwie podlaskim spowodowała, że prawie połowa pacjentów była leczona poza oddziałami udarowymi. Takie leczenie nie gwarantowało chorym dostępu do fizjoterapeutów, logopedów, psychologów. 

Reklama

Na dodatek, jak wynika z raportu, nasz region miał także jeden z najwyższych w Polsce wskaźników śmiertelności pacjentów z udarem mózgu. W ciągu roku od zachorowania, w Podlaskiem umiera od 32 do 40% pacjentów po udarze. Dla porównania w województwie zachodniopomorskim i pomorskim było to od 24 do 30% pacjentów, o jedną trzecią mniej niż u nas.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości