Wiosną lasy pełne są "podpałek" takich jak liście, chrust czy sucha roślinność dna lasu. Kiedy do tego dojdzie brak opadów deszczu, pojawia się zagrożenie pożarowe. W tym momencie lasy położone w powiecie łomżyńskim objęte są strefą dużego zagrożenia pożarowego.
Lasy położone w powiecie łomżyńskim aktualnie znajdują się w strefie dużego zagrożenia pożarowego. Jednocześnie nie wprowadzono okresowego zakazu wstępu do nich właśnie z tego powodu. W tym momencie wilgotność ściółki wynosi poniżej 10%. Jeżeli taka sytuacja utrzyma się przez najbliższe dni, taki zakaz prawdopodobnie zostanie wprowadzony.
Warto pamiętać, że wiosną w lesie występują duże ilości łatwopalnych materiałów: opadłe liście, chrust, sucha roślinność dna lasu. Wraz z rozwojem roślinności runa leśnego, zagrożenie pożarowe lasów będzie malało (przynajmniej do czasu pojawienia się upałów).
Dużą rolę odgrywają tu także opady. Synoptycy przewidują, że już jutro (12.05) przez nasz region przejdą burze z gradem. Ma też padać deszcz.
Fot. Nadleśnictwo Łomża
