Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowsim poinformowali o ograniczeniach w przemieszczaniu się w związku z epidemią koronawirusa. Rząd wprowadza m.in. zakaz wychodzenia z domu bez ważnej przyczyny! To jednak nie wszystko.
Z uwagi na rosnącą liczbę zachorowań rząd wprowadza zakaz wychodzenia z domu bez wyraźnej potrzeby. Wyjątkiem będą wyjścia do pracy, po zakupy czy wizyty w aptece.
- Wprowadzimy również ograniczenia dotyczące komunikacji publicznej - dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa. Nie może być tłoku, musi być dystans. Zostawmy te środki dla osób, które muszą udać się do zakładu pracy czy do sklepu - podał Morawiecki.
Zaostrzeniu ulegają też przepisy dotyczące mszy i kościołów – nie będzie mogło w nich znajdować się w tym samym czasie więcej niż siedem osób, łącznie ze sprawującym posługę.
- Umiarkowane ograniczenie kontaktów międzyludzkich może prowadzić tylko do przesunięcia fal i zachorowań. Jeżeli nie ograniczymy tych kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy ludzkich żyć - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można jednak spotykać z członkami najbliższej rodziny, a także z osobami, z którymi pozostajemy w stałym pożyciu.
Musimy dalej ograniczać zgromadzenia do absolutnego minimum; nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby - podkreślił Morawiecki.
Reklama
Wszystkie dotychczasowe ograniczenia nadal obowiązują. Nowe przepisy w walce z koronawirusem mają wejść w życie w środę 25 marca.



