Centrum Mediacji działające przy Akademia Nauk Stosowanych w Łomży oraz Katedra Nauk Prawnych ANSŁ zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej zatytułowanej „Mediacje szansą na porozumienie”, która odbędzie się w 20. października 2022 roku w ANSŁ w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji.
Ideą Konferencji jest podjęcie dyskusji na temat obecnego stanu stosowania mediacji w Polsce oraz perspektyw jej rozwoju w przyszłości. Celem konferencji jest promowanie mediacji w społeczeństwie, ale także dyskusja i wspólne poszukiwanie optymalnych rozwiązań w perspektywie: teoretycznej, prawnej oraz praktycznej. Do wymiany poglądów i doświadczeń zapraszamy sędziów, mediatorów, prawników, pracowników służb mundurowych i środowisko akademickie, badaczy oraz wszystkie osoby zainteresowane problematyką mediacji. Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej.
Historia polskiej mediacji sięga dwudziestolecia międzywojennego. Ideę tzw. „sprawiedliwości naprawczej” forsował profesor Leon Petrażycki. Myśl została podjęta po transformacji ustrojowej, a pilotażowy program dotyczył mediacji pomiędzy nieletnimi sprawcami czynu. Wkrótce mediacja była stosowana także na gruncie spraw rodzinnych (np. rozwody, podział majątku), gospodarczych (np. prawo do znaku towarowego, zapłata), pracowniczych (np. odszkodowanie, przywrócenie do pracy).
W USA mediacja, negocjacja, arbitraż były odpowiedzią na zakorkowany dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Słusznie uznano, że przewlekłość systemu narusza konstytucyjne prawa obywateli. Amerykański eksperyment okazał się niezwykle udany. W niektórych stanach do 80 proc. spraw cywilnych rozstrzyganych jest na drodze pozasądowej. Również w Polsce widać objawy nowej fali. Do mediacji może kierować strony sporu sąd, ale obywatele mogą z niej korzystać także samodzielnie, na drodze przedsądowej. W ten sposób odciążają zapracowaną Temidę.
Centrum Mediacji przy Akademii Nauk Stosowanych w Łomży prowadzi mediacje, które zostały skierowane do mediatorów przez sąd (mediacje sądowe) oraz mediacje w sprawach, z którymi bezpośrednio zgłosiły się do Centrum osoby będące w sporze (mediacje pozasądowe); w sposób tradycyjny, a także za pomocą środków porozumiewania się na odległość. Z Centrum Mediacji przy ANSŁ współpracują wykwalifikowani mediatorzy, którzy są stałymi mediatorami sądowymi i pracownikami naukowo-dydaktycznymi uczelni.
Data Konferencji: 20 października 2022 r., godz. 9.00
Miejsce: Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, ul. Akademicka 14, Aula 315
Link do strony konferencji: https://ansl.edu.pl/mediacje2022/
Poniżej program konferencji: