W ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0 rządzący wprowadzili zerowy VAT na podstawowe produkty spożywcze. Zapowiedziano także, że paliwo będzie tańsze. Czy tak rzeczywiście jest? Czy da się zauważyć obniżki i czy można być z nich zadowolonym? O to zapytaliśmy mieszkańców naszego miasta.
3 dni temu wprowadzono zerowy VAT na podstawowe produkty żywnościowe. Chodzi o mięso, ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa, owoce (także przetwory z nich), wyroby piekarnicze czy niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne). Obniżono także stawkę podatku VAT na paliwa silnikowe, w tym na benzynę, gaz LPG czy olej napędowy.
Taki stan rzeczy ma obowiązywać do końca lipca.
To elementy tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Zgodnie z ustawą taka informacja powinna być widoczna w sklepach. Według wyliczeń rządzących polska rodzina na obniżce VAT ma zaoszczędzić około 45 zł miesięcznie.
Zobacz też: Premier Morawiecki o czasowej obniżce VAT-u: Polski rząd nie siedzi z założonymi rękami
Zapytaliśmy mieszkańców Łomży, czy zauważyli obniżki podczas robienia zakupów bądź tankowania samochodu. Zobaczcie, jakich odpowiedzi nam udzielili!