Reklama

ZGO: Dlaczego będzie drożej? [VIDEO]

08/02/2019 07:52

- Zakład nie jest nastawiony na uzyskiwanie jakichś zysków. Zakład jest przeznaczony do tego, ażeby w miarę po kosztach własnych zagospodarowywać odpady, które przychodzą do nas z miasta Łomży i z 18 okolicznych gmin - mówi Jan Perkowski. Zapytaliśmy prezesa ZGO Sp. z o.o., czym aktualnie zajmuje się spółka i dlaczego będzie drożej.

Do podstawowych zadań ZGO należy przetwarzanie i zagospodarowywanie odpadów z miasta Łomży i 18 okolicznych gmin oraz prowadzenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Na początku bieżącego roku pojawiły się także informacje, że koszty wynikające z zagospodarowania odpadów wzrosną.

Według przekazanych nam informacji, wpływa na to głównie:

- wzrost ceny za utylizację termiczną odpadów (2016 - 119zł, 2019 - 230zł)

- wzrost opłaty środowiskowej za odpady przeznaczone do składowania (2016 - 24 zł/tona, 2019 - 170 zł/tona, 2020 - 270 zł/tona),

Reklama

- konieczność spłaty kredytów zaciągniętych na realizację wymaganych przez prawo inwestycji (kredyt w WFOŚ w kwocie 5 844.154,47 zł, wkład własny ZGO 2.869.884,46 zł, konieczność wygospodarowania 4,5 mln zł na modernizację linii sortowniczej, przy dofinansowaniu 9,5 mln zł)

- koszty pracownicze tj. podnoszenie wynagrodzeń (średnia płaca w 2016 - 2900 zł brutto, w 2019 - 3400 brutto)

-  wzrost zużycia i cen paliw (2017 - zużyto 140.179 litrów paliwa przy średniej cenie 3,44 zł, 2018 - 144 tys. litrów paliwa przy cenie ok. 3,84 zł)

Reklama

- wzrost zużycia i cen energii elektrycznej (2017 - 194.300 kWh przy średniej cenie 0,52 zł/kWh, 2018 - 288.709 kWh przy średniej cenie 0,54zł/kWh)

- wzrost składki asekuracyjnej (z 12 tys. zł rocznie do 80 tys. zł)

Pojawiają się również informacje, że na koszt funkcjonowania ZGO wpływa wysokość środków wydawanych na promocję. Zaprzecza temu prezes ZGO.

- Te wszystkie koszty o których było głośno w mediach, to są koszty reklamujące Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - mówi Jan Perkowski. - Ten PSZOK został wybudowany ze środków unijnych, no i wszystkie inwestycje, które są dotowane przez Unię Europejską muszą być odpowiednio promowane. Z drugiej strony, my jako Łomża nie mamy się czego wstydzić, bo mamy jeden z najbardziej nowoczesnych punktów selektywnej zbiórki odpadów, dlatego go gdzie możemy, tam promujemy - mówi Jan Perkowski, dodając, że wszystkie reklamy w mediach lub na rowerach, dotyczyły PSZOK-u, nie ZGO, chociaż logo zakładu tam widniało.

Reklama

Szczegóły w poniższym materiale video:

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości