Aktualnie nie mamy w Łomży czystego powietrza. Niestety jeżeli nie pojawi się deszcz, w kolejnych dniach będzie równie źle. Jest sucho. Do tego wschodnia Europa zmaga się z pożarami.
Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, obecnie powietrze w Łomży jest złej jakości.

Przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego są napływy mas powietrza znad Europy Wschodniej, które dotarły nad wschodnią część Polski.
Prawdopodobnie pochodzą one z unoszącego się pyłu z obszarów suchych oraz pożarów, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Europy.
Jednocześnie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje utrzymanie się napływów powietrza znad Europy Wschodniej w najbliższych dniach. Jeżeli zabraknie opadów atmosferycznych, podwyższone stężenia we wschodniej części Polski będą się utrzymywały.
Dlatego warto ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz (jeżeli odczuwamy pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła). Dobrze jest też ograniczyć wietrzenie pomieszczeń. Osoby z astmą mogą częściej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie.
Źródło: GIOŚ, PUW