Reklama

Zły stan powietrza w Łomży. Winne są pożary na wschodzie Europy

24/08/2022 12:11

Aktualnie nie mamy w Łomży czystego powietrza. Niestety jeżeli nie pojawi się deszcz, w kolejnych dniach będzie równie źle. Jest sucho. Do tego wschodnia Europa zmaga się z pożarami.

Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, obecnie powietrze w Łomży jest złej jakości. 

Przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego są napływy mas powietrza znad Europy Wschodniej, które dotarły nad wschodnią część Polski. 

Prawdopodobnie pochodzą one z unoszącego się pyłu z obszarów suchych oraz pożarów, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Europy.

Jednocześnie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje utrzymanie się napływów powietrza znad Europy Wschodniej w najbliższych dniach. Jeżeli zabraknie opadów atmosferycznych, podwyższone stężenia we wschodniej części Polski będą się utrzymywały. 

Reklama

Dlatego warto ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz (jeżeli odczuwamy pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła). Dobrze jest też ograniczyć wietrzenie pomieszczeń. Osoby z astmą mogą częściej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie. 

Źródło: GIOŚ, PUW

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości