Stowarzyszenie "Solidarni w Potrzebie" chce mocniejszego usytuowania zadań Rady Społecznej łomżyńskiego szpitala w statucie placówki. Proponują wprowadzenie zapisu, aby do zadań rady należało wydawanie opinii w sprawach dotyczących szpitala, jeżeli wymóg taki wynika z uchwały organu Województwa Podlaskiego, ale także wyrażanie opinii w innych sprawach istotnych dla funkcjonowania szpitala. Wniosek w tej sprawie skierowany został do władz województwa.
Zarząd Województwa Podlaskiego
Sejmik Województwa Podlaskiego
Wniosek
w sprawie wprowadzenia zmiany do statutu
Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży
Stowarzyszenie Ochrony Praw Rodzin i Pacjentów z terenu działalności Szpitala Wojewódzkiego w Łomży – SOLIDARNI W POTRZEBIE, działając w interesie ogółu społeczności Ziemi Łomżyńskiej zwraca się do w/w organów Województwa Podlaskiego, o wprowadzenie zmiany do brzmienia statutu Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży zwanego dalej Statutem, ogłoszonego w obwieszczeniu Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 9 września 2019 r.
Wnioskowana zmiana dotyczy w szczególności uszczegółowienia nowego brzmienia § 8 ust. 5 Statutu w zakresie zadań Rady Społecznej Szpitala, w następującym zakresie:
§ 8
5. Zadania Rady określają przepisy Ustawy.
1) Do zadań Rady Społecznej należy również:
a) wydawanie opinii w sprawach dotyczących Szpitala, jeżeli wymóg taki wynika z uchwały organu Województwa Podlaskiego.
b) wyrażanie opinii w sprawach istotnych dla funkcjonowania Szpitala, innych niż wymienione w ust. 5 punkt 1) lit. a).
Uzasadnienie
Społeczność Ziemi Łomżyńskiej w sposób szczególny dla potrzeby zabezpieczenia przez Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży swoich potrzeb zdrowotnych, została dotknięta wydaną w formie Polecenia decyzją Wojewody Podlaskiego z dnia 13 marca br o przekształceniu szpitala w jednoimienny – zakaźny, z rygorem natychmiastowej wykonalności.
Decyzja ta spowodowała z dnia na dzień, ewakuację wszystkich pacjentów szpitala, odwołanie wszystkich zabiegów planowych, jak również ograniczyła w bardzo istotny sposób możliwości świadczeń zdrowotnych dla ponad 110 tysięcznej populacji mieszkańców Łomży i okolicznych gmin, przeznaczając cały szpital wyłącznie na potrzeby pacjentów zarażonych koronawirusem. Decyzja ta spowodowała również trudne do oszacowania skutki w zakresie przypadków zwiększenia śmiertelności oraz utraty zdrowia mieszkańców, pozbawionych na miejscu pełno zakresowej opieki zdrowotnej.
Decyzja Wojewody Podlaskiego w chwili podjęcia oraz przez długi okres jej funkcjonowania, nie spotkała się ani z formalną decyzją wyrażającą sprzeciw Władz Województwa Podlaskiego jako organu właścicielskiego szpitala, ani wymienionej w Statucie organu szpitala jakim jest Rada Społeczna. W związku z powyższym w interesie ogółu społeczności Ziemi Łomżyńskiej, należy rozważyć przedsięwzięcie środków w celu zwiększenia zgodnej z literą prawa kontroli społecznej nad decyzjami władz w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Ziemi Łomżynskiej, czemu niewątpliwie będzie służyć spotykane w zapisach statutów innych szpitali wojewódzkich, mocniejsze ustatuowanie zadań Rady Społecznej łomżyńskiego szpitala, jako społecznego gwaranta odpowiedzialności za funkcjonowanie szpitala.
Z uwagi na masowy w swojej skali protest społeczności łomżyńskiej wobec pozbawienia mieszkańców Łomży i okolic opieki zdrowotnej, jak również społeczną wagę problemu zarząd stowarzyszenia SOLIDARNI W POTRZEBIE zwraca się do Zarządu oraz radnych Sejmiku Województwa Podlaskiego o przychylenie się w trybie możliwie pilnym do złożonego wniosku.
Z poważaniem
Zarząd Stowarzyszenia
SOLIDARNI W POTRZEBIE
Do wiadomości:
1/ Minister Zdrowia RP
2/ Wojewoda Podlaski – Bohdan Paszkowski
3/ Prezydent Miasta Łomży – Mariusz Chrzanowski
4/ Starosta Łomżyński – Lech Szabłowski
5/ Burmistrzowie i Wójtowie
miasta i gmin z terenu powiatu łomżyńskiego
6/ Przewodniczący Społecznej Rady Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana
Wyszyńskiego w Łomży - Andrzej Duda