Reklama

100 lat bez Lutosławskich [FOTO]

06/09/2018 06:19

W minioną środę w Drozdowie odbyła się uroczystość upamiętniająca 100 rocznicę rozstrzelania braci Mariana i Józefa Lutosławskich. Pomysłodawczynią przedzięwzięca jest pani Stanisława Chyl, organizatorami zaś Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego.

Uroczystość rozpoczęto Mszą świętą w intencji ś.p. Mariana i Józefa Lutosławskich odprawioną z uwagi na remont kościoła - w kaplicy Domu Parafialnego przez miejscowego proboszcza Ks. Kanonika Aleksandra Suchockiego. Po homilii zgromadzenie udali się na pobliski cmentarz do grobów Lutosławskich. Tam zapalono znicze pamięci.

Następnie udano się do Muzeum Przyrody, w którym pani Stanisława Chyl przedstawiła prezentację "Lutosławscy dla Niepodległej". Czwartą i ostatnią częścią uroczystości był koncert kameralny muzyki W. Lutosławskiego i K. Szymanowskiego. Artystami którzy wzięli w nim udział byli Maria Leszczyńska -wiolonczela, Magdalena Pikuła-sopran, Weronika Rabek -mezzosopran, Maurycy Stawujek - fortepian.

Reklama

Braci Lutosławskich oskarżono o 1918 r. o prowadzenie działań kontrrewolucyjnych. Początkowo przetrzymywano ich w więzieniu w Butrykach. Z czasem braci przeniesiono ostatecznie na Kreml, gdzie też zapadł wyrok śmierc wykonany przez bolszewików. 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości