Za oknem śnieg, przed nami grudzień. W tym sezonie zimowym jego usuwaniem mają zająć się 82 osoby. Wykorzystywane będą też pojazdy: samochody i ciągniki.
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży zapewnia, że jest w pełni przygotowane do prowadzenia prac związanych z utrzymaniem zimowym dróg (m.in. sprzęty zostały sprawdzone pod względem technicznym).
Odśnieżaniem jezdni zajmie się 5 pługo-posypywarek. Wykorzystywane będą także 2 ciągniki i koparka. Do tego zadania oddelegowanych zostanie 15 osób.
Z kolei usuwanie śniegu z chodników będzie zadaniem dla 13 samochodów dostawczych do 3,5 t. W zasobach MPGKiM ZB w Łomży jest też 8 ciągników z pługiem odśnieżnym i posypywarką oraz 1 mikrociągnik. Przygotowano także ponad 400 skrzyń na mieszankę piaskowo-solną. Zimowym utrzymaniem chodników zajmie się 67 osób.
- W chwili obecnej MPGKiM ZB nie korzysta z prac osób osadzonych w zakładach karnych. Jednak w pracach mogą wziąć udział osoby skierowane przez sąd do prac społecznie użytecznych, z reguły 2-3 osoby dziennie - mówi Kamil Mateuszczyk, kierownik Zakładu Oczyszczania Miasta Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Zakładu Budżetowego w Łomży.
Do tego od grudnia, w zależności od warunków atmosferycznych, planowane są całodobowe dyżury kontrolne pracowników MPGKiM pod kątem stanu nawierzchni jezdni (z reguły jest to jeden pracownik sprawdzający stan nawierzchni co ok. 2 godziny, głównie na mostach i w newralgicznych miejscach).
Ile to wszystko kosztuje?
- MPGKiM ZB rozlicza się z Miastem „po kosztach”, w okresach roku budżetowego. Koszty w 2021 roku do dnia dzisiejszego wyniosły ok. 1 640 000,00 zł (zakup materiałów, niezbędnego osprzętu, zakup paliwa, remontów i bieżących napraw, wynagrodzenia dla pracowników, itd.), natomiast dla porównania w roku budżetowym 2020 koszty wyniosły ok. 714 000,00 zł - wyjaśnia Kamil Mateuszczyk.