Występujący wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 nie jest groźny dla ludzi, ale stanowi bardzo poważne zagrożenie dla gospodarki kraju. Straty związane z wystąpieniem choroby wynikają z załamania produkcji drobiu, upadków, zakazu handlu zwierzętami i towarami z terenów dotkniętych chorobą oraz zakazu eksportu drobiu i towarów pochodzących od drobiu z terenów wystąpienia choroby lub z całego terytorium kraju jej wystąpienia.
- Przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 oprócz zarażonych dzikich ptaków jest również działalność człowieka i dlatego przypominam o podstawowych zasadach postępowania – informuje Andrzej Czerniawski Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Białymstoku.
Należy zgłaszać w powiatowych inspektoratach weterynarii wszystkie miejsca, w których utrzymywany jest drób, nawet jeśli przeznaczony jest na użytek własny, a także miejsca utrzymywania innych ptaków ( np. gołębi).
Na terenie gospodarstw bezwzględnie wdrożyć i przestrzegać zasad bioasekuracji ( zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków Dz.U. 2017, poz. 722 ), a w szczególności:
Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Białymstoku przypomina, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane pieniężne i kary administracyjne.