Mammografia pozwala na wczesne wykrycie raka piersi. Badanie będzie można wykonać w mobilnym punkcie 24 i 27 września.
Mammobus cały czas kursuje po regionie. 24 września, czyli w najbliższy piątek, oraz 27 września (poniedziałek) stacjonował będzie w Łomży (ul. Piłsudskiego 33, przy Kauflandzie), w godz. 9.00-17.00. Więcej informacji organizacyjnych można uzyskać telefonicznie (58 767 34 44, 58 666 24 44).
Z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), które nie wykonały badania w ciągu ostatnich 2 lat oraz panie, które otrzymały wskazanie do wykonania badania po upływie 12 miesięcy.
Skierowanie nie jest wymagane. Badanie obejmuje wykonanie 4 zdjęć wraz z opisem.
Jeśli wynik jest nieprawidłowy, pacjentka otrzymuje skierowanie na dalszą, pogłębioną diagnostykę: mammografię uzupełniającą, USG piersi, biopsję. Zarówno z etapu podstawowego, jak i z pogłębionej diagnostyki można skorzystać m.in. w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.
Rak piersi to najczęściej występujący wśród kobiet nowotwór złośliwy. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50. roku życia. Chorobie nie można zapobiec, ale można ją wcześnie wykryć wykonując mammografię.