Reklama

Dzień dziecka w łomżyńskim szpitalu. Trwają przygotowania do "odwieszenia" oddziału dziecięcego [VIDEO]

01/06/2021 15:59

W ciągu 14 miesięcy w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży hospitalizowanych było 150 noworodków, których mamy były zakażone koronawirusem. Na świat w naszym mieście przyszło 138 dzieci. Możliwe, że jesienią przywrócone zostanie funkcjonowanie Oddziału Dziecięcego. - Potrzebujemy przede wszystkim pediatrów, bo ten oddział jest cały czas w zawieszeniu - mówi Jarosław Pokoleńczuk, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.

Z okazji dzisiejszego Dnia Dziecka wicemarszałek Marek Olbryś przekazał personelowi szpitala prezenty dla najmłodszych pacjentów. Wizyta była okazją do zorganizowania krótkiej konferencji nt. aktualnej sytuacji na oddziale noworodków, który od wielu miesięcy funkcjonuje jako "covidowy".

- Przez te 14 miesięcy hospitalizowaliśmy 150 noworodków. Były to noworodki urodzone tylko przez mamy, które trafiły tutaj z powodu swojego stanu zdrowia, z powodu zakażenia COVID-em. 138 dzieci urodziło się bezpośrednio u nas w szpitalu, 12  noworodków przyjęliśmy urodzonych w innych szpitalach - mówił Dariusz Ślesicki ,ordynator oddziału noworodków i wcześniaków, dodając, że w ostatnich miesiącach część dzieci rodziła się też w mniejszych szpitalach, które organizowały opiekę i izolację, co oznacza mniejszy przypływ pacjentów w Łomży.

Reklama

- Notowaliśmy tylko 3 noworodków przyjętych z domów w 2-3 tygodniu życia, które zaraziły się od członków rodziny. Nie notowaliśmy objawów niepokojących u tych dzieci, wynikających z zakażenia mamy. Wszystkie dzieci były bez objawów.

W Łomży na świat przyszło też 20 bardzo niedojrzałych dzieci, które nie były zakażone koronawirusem przez mamę, ale odczuwały skutki takiej infekcji.

- Infekcja COVID u kobiety ciężarnej, zwłaszcza tuż przed porodem rodzi dużo skutków niekorzystnych, niedotlenienie, mediatory zapalne - wylicza dr Ślesicki. - Te dzieci było ciężko nam uratować. Dzieci urodzone o czasie całe szczęście nie przechodziły negatywnych skutków zakażenia mamy, co cieszy.

Reklama

Ordynator Ślesicki ma nadzieję, że czerwiec będzie ostatnim miesiącem, w którym oddział noworodków będzie pełnił funkcję wyłącznie oddziału "covidowego".  Możliwe, że jesienią przywrócone zostanie też funkcjonowanie oddziału dziecięcego.

- Potrzebujemy przede wszystkim pediatrów, bo ten oddział jest cały czas w zawieszeniu - mówi Jarosław Pokoleńczuk, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - Jesteśmy po dobrych rozmowach z dwoma pediatrami, również współpracujemy z headhunterami z Białorusi i już jesteśmy na dobrej drodze, żeby zaraz zatrudnić anestezjologa z Białorusi, szukają nam też pediatrów (...). Jesień to jest ten okres zwiększonej zachorowalności wśród dzieci więc myślę, że wtedy już będziemy gotowi do przyjmowania dzieci.

Reklama

Więcej w materiale VIDEO

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości