Ostrołęka jest "jedną z rozpatrywanych opcji" jeżeli chodzi o lokalizację pierwszej elektrowni atomowej należącej do spółki PKN Orlen.
Newsweek Polska podał, że w Ostrołęce powstanie pierwsza elektrownia atomowa PKN Orlen. Tygodnik wskazał, że małe reaktory modułowe dostarczone przez Amerykanów pojawią się w miejscu dawnego bloku węglowego w elektrowni Ostrołęka. Okazuje się, że doniesienia te w większości nie są prawdziwe.
- Nie zapadała jeszcze decyzja lokalizacyjna dotycząca pierwszej elektrowni jądrowej Grupy ORLEN, wykonanej w technologii SMR. Obecnie pozyskiwana jest zgoda UOKiK na wspólne przedsięwzięcie joint-venture z Synthos Green Energy. Jednocześnie prowadzone są analizy lokalizacyjne dla tej inwestycji, w ramach których Ostrołęka jest jedną z rozpatrywanych opcji. O efektach analiz będziemy informować rynek po ich zakończeniu - przekazał nam zespół prasowy spółki PKN Orlen.
Reklama
Z drugiej strony Orlen potwierdza, że będzie inwestował w Ostrołęce jeżeli chodzi o technologię gazową.
- Jednocześnie zaprzeczamy informacjom o rzekomym porzuceniu planu realizacji nowego bloku elektrowni Ostrołęka w technologii gazowej, o mocy ok. 745 MW. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Grupa ORLEN prowadzi prace przygotowawcze do inwestycji, które pozwolą w maksymalny sposób wykorzystać istniejącą infrastrukturę planowanego wcześniej bloku węglowego. Nowoczesny blok gazowo-parowy w Ostrołęce zgodnie z planem ma rozpocząć produkcję w 2025 roku. Zgodnie ze strategią ORLEN2030, niskoemisyjna energetyka gazowa jest ważną technologią przejściową w transformacji Grupy ORLEN w kierunku nowoczesnego koncernu multienergetycznego opartego o odnawialne źródła energii i technologię jądrową SMR - poinformował zespół prasowy spółki PKN Orlen.
Reklama
Spółka liczy, że pierwszy reaktor powstanie w naszym kraju do 2030 roku. Jest już podpisany list intencyjny w sprawie ustalenia warunków dostaw pierwszych reaktorów do Polski.