W tym roku mija 50 lat odkąd łomżyński browar zaczął warzyć „prawdopodobnie najlepsze piwo w Polsce”. W tym okresie na całym świecie wypito niezliczone litry tego złocistego trunku pochodzącego z Łomży. Z tej okazji Muzeum Północno-Mazowieckie zorganizowało wystawę „Historia małego browaru z dużym piwem”.
Część zbiorów zaprezentowanych w Muzeum Północno – Mazowieckim należy do tej instytucji historycznej. Inne ekspozycje pochodzą od prywatnych kolekcjonerów, a najnowszą historię pomógł usystematyzować Browar Łomża.
- Oprócz etykietek, mamy także kapsle, butelki, podstawki pod butelki. To jest dosyć duża różnorodność. Chcieliśmy pokazać to, że także browar funkcjonuje w społeczeństwie naszego miasta. ŁKS jest najlepszym przykładem, którego browar był sponsorem przez wiele lat – mówi dyrektor Muzeum Północno -Mazowieckiego w Łomży Jerzy Jastrzębski
Niespodziankę przygotował również sam solenizant, czyli Browar Łomża, który zapraszał do zwiedzania siedziby browaru.
- Można zobaczyć cały proces produkcyjny od środka, jak to wygląda. Od warzelni, czyli od serca browaru po fermentację, filtrację oraz dział rozlewu. Przygotowaliśmy również wejście na magazyn, bo nie każdy sobie zdaje sprawę, jak to jest ilość piwa – dyrektor Browaru Łomża Magdalena Kochan.
Łomżyński browar produkuje od 1968 r. Rocznie rozlewał do butelek 200-250 tys. hektolitrów złocistego trunku. Od roku 1975 przy browarze działa wytwórnia zamknięć koronowych, czyli kapsli. W 1979 r. browar stał się częścią Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego „Łomża”, które zmieniły nazwę na Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego w Łomży. Browar Łomża rozwijał się latami. Od 2010 r. właścicielem przedsiębiorstwa jest firma Van Pur.
Ekspozycje obejrzeć można od dzisiejszego południa, aż do końca sierpnia w siedzibie muzeum przy ul. Dwornej 22c. Niestety nie mogliśmy sfilmować procesu produkcyjnego w fabryce jubilata.