Reklama

Katolicka Bursa Szkolna z odnowioną elewacją [FOTO]

19/11/2020 07:59

Zakończył się kolejny etap remontu zabytkowej elewacji Katolickiej Bursy Szkolnej im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. "Dobrze zachowany, jednorodny stylistycznie budynek podkreśla administracyjną wagę miasta w 2. poł. XIX wieku." - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

Zakres odbioru robót obejmował m.in. uzupełnienie tynków, gruntowanie, malowanie, remont gzymsów i detali architektonicznych, wykonanie okładziny kamiennej cokołu czy wymianę drzwi wejściowych. Remont elewacji dofinansowany został przez Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który w tym roku przeznaczył  na prace 40 tys. zł.

"Historia Pałacu Gubernatora w Łomży (obecnie budynek Katolickiej Bursy Szkolnej w Łomży) sięga 1866 roku. Wtedy Łomża stała się stolicą Guberni Łomżyńskiej i wówczas podjęto decyzję o budowie siedziby gubernatora. W obecnym kształcie budynek powstał z rozbudowy kamienicy przy ulicy Dwornej z 1845 roku oraz dobudowanego w 1866 roku dłuższego skrzydła od strony Placu Sobornego (obecnie Plac Papieża Jana Pawła II). W 1925 roku skrzydło od strony Placu przedłużono o 4 przęsła, nieco wyższe od pierwotnego pałacu." - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

Reklama

fot. WUOZ 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama