Reklama

Kolej nie przez środek miasta. Rada przyjęła stanowisko

26/02/2020 13:11

- Proponowany obecnie wariant przez centrum miasta wydaje się być nieuzasadniony ze względów bezpieczeństwa oraz z punktu widzenia ekonomicznego, społecznego i środowiskowego - stwierdza w stanowisku Rada Miejska Łomży, która obradowała dzisiaj o przebiegu nowej linii kolejowej przez Łomżę. Pomysły są inne.

Stanowisko Rady Miejskiej Łomży z dnia 26 lutego 2020 roku w sprawie Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego

Rada Miejska  Łomży z satysfakcją przyjmuje i popiera budowę linii kolejowej szybkiego ruchu w ramach CPK na trasie Warszawa - Ostrołęka - Łomża - Giżycko.

W ocenie Rady Miejskiej Łomży najwłaściwszym przebiegiem linii kolejowej CPK byłoby jej umiejscowienie na zachodniej granicy administracyjnej miasta (od strony Ostrołęki), pomiędzy ulicami Wojska Polskiego i Nowogrodzką. W przypadku uzasadnionych przeciwwskazań do jej realizacji w powyższej lokalizacji, ewentualnym wariantem może być przebieg trasy kolejowej przy obwodnicy Łomży w ramach drogi ekspresowej Via Baltica. Proponowany obecnie wariant przez centrum miasta wydaje się być nieuzasadniony ze względów bezpieczeństwa oraz z punktu widzenia ekonomicznego, społecznego i środowiskowego.

Reklama

Jednocześnie rada miejska podkreśla, że realizacji linii kolejowej szybkiego ruchu w ramach CPK na trasie Warszawa - Ostrołęka - Łomża - Giżycko z pewnością przyczyni się do rozwoju tej cześci Polski, w tym Miasta Łomża.

Owy "zachodni wariant" (Wojska Polskiego - Nowogrodzka) przedstawiony został dzisiaj przez posła Lecha Kołakowskiego. Ma on być alternatywą dla przebiegu linii przez środek miasta. Tory mogłyby przebiegać od strony Ostrołęki, aby przy Fadomie przeciąć ul. Wojska Polskiego i obrzeżami miasta kierować się w kierunku ul. Nowogrodzkiej. Zdaniem posła, budowa stacji wymagałaby też budowy wielkiego parkingu i pętli autobusowej skupiającej linie obsługujące miasto. Poseł jest jednak zdania, że najlepszym wariantem byłoby centrum przesiadkowe wzdłuż drogi Via Baltica, zgodnie z jego poprzednimi interpelacjami. Ten wariant też został zawarty w dzisiejszym stanowisku Rady.

Reklama

Opisany w SSL wariant przebiegu linii przez  środek Łomży, gdzie główne ulice byłyby zamykane na czas przejazdu pociągów, groziłoby całkowitym paraliżem miasta. W ciągu dnia moglibyśmy spodziewać się 20 przejazdów pociągów w jedną i 20 w drugą stronę.

Dyskusja łomżyńskich radnych dostępna jest w naszej relacji LIVE z XXI sesji Rady Miejskiej Łomży

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości