Od 4 września 2022 r. wydawanie karty pojazdu i nalepki kontrolnej nie jest konieczne. Taką możliwość wprowadziła opracowana przez Ministerstwo Infrastruktury i byłe Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym.
- Dzięki tym zmianom sukcesywnie zmniejszają się też obciążenia finansowe, które każdy właściciel ponosi przy rejestracji pojazdu. Dotychczas wprowadziliśmy szereg ułatwień, które powodują m.in., że nie trzeba już wymieniać dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki z badania technicznego, nie ma konieczności wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego, a pojazd można zarejestrować w miejscu czasowego zamieszkania. Dodatkowo oszczędzimy, jeśli nie będziemy zmieniać po zakupie samochodu dotychczasowych tablic rejestracyjnych, a formalności związane z rejestracją nowego samochodu, motoroweru lub przyczepy załatwi za nas salon sprzedaży autoryzowany przez producenta – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Resort infrastruktury podaje, że dzięki zmianie przepisów właściciele od 4 września br. oszczędzą podczas rejestracji samochodu osobowego, np. sprowadzonego z zagranicy, 94,5 zł (karta pojazdu - 75 zł, nalepka kontrolna - 18,5 zł, opłata ewidencyjna - 1 zł), a w przypadku rejestracji pojazdu wcześniej zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i bez zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych - 19 zł (nalepka kontrolna - 18,50 zł, opłata ewidencyjna - 0,50 zł). Koszt zarejestrowania od 4 września br. samochodu osobowego w ww. przypadkach wyniesie 161,50 zł (obecnie koszt zarejestrowania samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy to 256 zł, a koszt zarejestrowania samochodu osobowego wcześniej zarejestrowanego na terytorium RP bez zachowania dotychczasowych tablic - 180,5 zł).