Rozprzestrzenianie się w ostatnim czasie koronawirusa było tematem ostatniego posiedzenia Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania, które odbyło się w Urzędzie Miejskim w Łomży, przekazane zostały informacje o postępowaniu w przypadku zakażenia.
W posiedzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele jednostek podległych miastu oraz przedstawiciele służb mundurowych.
- Bieżąca informacja o rozprzestrzenianiu się tej choroby pozwala ze spokojem obserwować indywidualne przypadki pod kątem jej zapobiegania – przekazał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który wziął udział w spotkaniu Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. -W tej chwili możemy czuć się bezpiecznie, jednak musimy pamiętać o wszelkich środkach ostrożności i profilaktyki.
Członkowie MCKZ na wcześniejszym szkoleniu zostali poinformowani o postępowaniu w przypadku wystąpienia zachorowań związanych z koronawirusem, a wszelkie instrukcje jak postępować w przypadku ewentualnego wystąpienia choroby zostaną wysłane do jednostek podległych miastu.
Do objawów wywołanych przez koronawirus 2019-nCoV należą wysoka temperatura ciała (powyżej 38 stopni Celsjusza) oraz duszności i problemy z oddychaniem. Służby sanitarno-epidemiologiczne podkreślają, że do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową w przypadku bliskiego kontaktu z chorym. Podstawowym narzędziem profilaktyki jest higiena osobista. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekowaniu ich środkiem na bazie alkoholu. Do tej pory nie opracowano jeszcze metody leczenia w przypadku zakażenia koronawirusem. Można jednak zwalczać objawy. Ważne jest też szybkie wykrycie wirusa i aktywacja systemu odpornościowego. W przypadku zaobserwowania objawów koronawirusa należy bezzwłocznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do szpitala z oddziałem zakaźnym. Tam określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego przy realizacji zadań współpracuje ze Strażą Miejską, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej, Komendą Miejską Policji, centrami zarządzania kryzysowego organów administracji publicznej oraz innymi służbami, inspekcjami i jednostkami organizacyjnymi realizującymi zadania z zakresu zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochrony ludności i środowiska.
fot. UM Lomza