Reklama

Łomża pamięta o Sybirakach [ZDJĘCIA]

10/02/2022 16:37

W Łomży odbyły się uroczystości ku pamięci osób zesłanych przez sowieckiego okupanta w latach 1940-1941 na Syberię, gdzie czekało ich cierpienie, a wielu śmierć.

10 lutego 1940 r. był dniem pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię. Akcję przeprowadziło NKWD. Szacuje się, że wywieziono ok. 140 tys. polskich obywateli. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski. Tylko w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. z Łomży i okolic wywieziono ponad 1750 osób. 

W tym roku obchodzimy 82. rocznicę tych wydarzeń. Pod tablicą "Pamięci Zesłanych przez sowieckiego okupanta w latach 1940-1941 na nieludzką ziemię", która znajduje się na budynku Hali Targowej oraz pod pomnikiem Sybiraków przy ul. Katyńskiej złożono wieńce. Odprawiono także mszę św. w intencji Sybiraków i ich rodzin. 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości