1,47 mln zł dofinansowania na zakup specjalistycznej aparatury dla pionu urologicznego otrzymał Szpital Wojewódzki w Łomży. Wicemarszałek Marek Olbryś i członek zarządu województwa Marek Malinowski przekazali dzisiaj (16.05) symboliczny czek. Środki przeznaczone zostaną na zakup aparatury.
- To jest próba ratowania tego bardzo ważnego oddziału w łomżyńskim szpitalu - mówi wicemarszałek Marek Olbryś, zaznaczając, że poprzedni dyrektor zaprzepaścił możliwość aplikacji o środki przez źle zrobiony wniosek. Dzisiaj (16.05) przedstawiciele zarządu województwa odwiedzili szpital z symbolicznym czekiem na kwotę 1 470 000, 00 zł, a pieniądze przeznaczone zostaną na zakup specjalistycznej aparatury medycznej dla pionu urologicznego. - Jeżeli będzie uzasadniona potrzeba to na pewno nie będziemy żałowali pieniędzy na ochronę zdrowia w postaci dotacji dla łomżyńskiego szpitala - mówi Olbryś.
Głównym celem projektu jest przyspieszenie diagnostyki i leczenia pacjentów, wzrost skuteczności, poziomu bezpieczeństwa oraz zmniejszenie inwazyjności działań do minimum w zakresie chorób urologicznych, a tym samym poprawa komfortu pacjentów. Zdaniem dyrektora szpitala Mariusza Obryckiego, dotacja jest ogromnym wsparciem oddziału urologicznego. - Szpital nie byłby w stanie zakupić tego sprzętu bez tego wsparcia finansowego i bez tej dotacji - mówi.
Na oddziale urologicznym prowadzi się leczenie zabiegowe, zachowawcze, diagnostykę zabiegową i obrazową chorób układu moczowego kobiet i mężczyzn. Jak podkreśla ordynator Marek Załęski, obecny sprzęt w dużej części uległ już zniszczeniu i zużyciu. - To są sprzęty, które są używane na co dzień, do codziennej diagnostyki i leczenia pacjentów, onkologicznych również - mówi Załęski.
W ramach projektu zakupione zostaną m.in.: aparat USG, laparoskop, ureterorenoskopy, cystoskopy, czy aparat do znieczulenia. Sprzęt powinien trafić do szpitala jeszcze w tym roku.