Reklama

Łomżyca: Zakaz spożywania wody odwołany

09/07/2019 13:53

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży odwołał zakaz spożywania wody z wodociągu miejskiego w Łomży (osiedla Łomżyca) - wynika z informacji przekazanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. W wodzie nie ma mikrobiologicznych zanieczyszczeń - jest ona przydatna do spożycia.

O braku przydatności wody do spożycia pisaliśmy w ubiegłym tygodniu: Uwaga! Na Łomżycy woda nie nadaje się do picia! [AKTUALIZACJA]

Jak przekazywało wcześniej MPWiK, po dostarczeniu 5 lipca próbek do PSSE i otrzymaniu wyników laboratoryjnych, "stwierdzono znaczną poprawę jakości dostarczanej wody". Kolejne próbki dostarczone były 8 lipca w celu wykonania badań mikrobiologicznych we wszystkich punktach na terenie objętym decyzją o braku przydatności wody do spożycia.

- Okazało się, że woda jest już przydatna do spożycia. Nie stwierdzono żadnych bakterii i innych zanieczyszczeń - przekazuje Julia Gulanowska z Powiatowej Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży.

Reklama

W wodzie nie ma mikrobiologicznych zanieczyszczeń, ale problemem dla niektórych może być chlor. Chociaż nie stwarza on zagrożenia, bardziej wrażliwi mieszkańcy mogą przegotować wodę przed spożyciem. Na pewno będą prowadzone jeszcze jedne badania, które mają potwierdzić, że z wodą jest wszystko w porządku.

Przez około tydzień mieszkańcy Łomżycy zmuszeni byli do korzystania z przewoźnych punktów poboru wody i punktów czerpalnych na hydrantach. Wszystko przez stwierdzenie braku przydatności wody do spożycia z uwagi na obecność bakterii grupy coli. Woda z domowych kranów mogła być używana wyłącznie do prac porządkowych i spłukiwania toalet.

Reklama

PSSE wydała już komunikat, który dostępny jest poniżej:

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości