Budżet łomżyńskiego szpitala ma być zasilony blisko 2 mln zł. Placówka przygotuje "mapę drogową", która pozwoli jej utrzymać płynność finansową.
Do końca roku Szpital Wojewódzki w Łomży ma otrzymać ok. 1,9 mln zł w ramach dodatkowego wsparcia dla szpitali, które funkcjonują w systemie PSZ (podstawowe szpitalne zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej) i u których wzrost wartości kontraktów netto nie przekroczył 16%.
- NFZ na polecenie Ministra Zdrowia przygotował specjalny mechanizm finansowy. Dodatkowe wsparcie ułatwi szpitalom zachowanie płynności finansowej i zapewni udzielanie świadczeń medycznych pacjentom - informuje Beata Leszczyńska, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Reklama
Do tej pory łomżyńskiemu szpitalowi wypłacono z tego tytułu prawie 480 tys. zł.
- Szpitale, do których trafią dodatkowe pieniądze, przygotują „mapę drogową” z kierunkami działań mającymi na celu utrzymanie płynności finansowej. Mechanizm tzw. „16 procent” to kolejna już w tym roku możliwość przekazania dodatkowych środków szpitalom podstawowego zabezpieczenia szpitalnego. W lipcu tego roku wzrosła wycena świadczeń, w sierpniu zwiększony został ryczałt oraz wzrosła wycena w SOR-ach, Izbach Przyjęć oraz Nocnej i Świątecznej Opieki - tłumaczy Beata Leszczyńska.
Reklama
Ogólnie do szpitali z woj. podlaskiego ma trafić dokładnie 15 mln 649 zł.
Zobacz też: Łomżyński szpital boi się o swoją przyszłość
Fot. UM Łomża