Program „Miasto+” został zainaugurowany w Chełmie 12 lipca 2019 r., natomiast już 4 dni później, 16 lipca 2019 r. szefowie łomżyńskiego Porozumienia Dariusz Brakoniecki i Marcin Sekściński rozpoczęli działania zmierzające do włączenia do programu Łomży.
- Jesteśmy po pierwszej turze długich, merytorycznych ale przede wszystkim bardzo dobrych rozmów z panem wicepremierem Jarosławem Gowinem. Wysoko oceniam szanse powodzenia projektu umiejscowienia centralnej instytucji państwowej w mieście Łomża. Jest to dla naszego miasta niezwykle atrakcyjne, gdyż – po pierwsze – na nowo zakreśli pozycję Łomży na instytucjonalnej mapie polski, zwiększając jej znaczenie i prestiż, a – po wtóre – przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy w naszym mieście. Mam tu na myśli przede wszystkim osoby młode, absolwentów łomżyńskich uczelni, a w szczególności takich kierunków jak administracja. Jako nauczyciel akademicki jestem pewien, iż łomżyńskie kadry mogą stać się dużą wartością dla tych instytucji. – podkreśla dr Dariusz Brakoniecki dyrektor MPGKiM w Łomży.
Program miałby poprawić sytuację miast, które utraciły status wojewódzki i miast powiatowych m.in. dzięki deglomeracji, czyli przenoszeniu tam ważnych urzędów centralnych z Warszawy. Obecnie tylko 14 ze 107 takich urzędów zlokalizowanych jest poza stolicą.
- Projekt „Miasto+” nabiera w Łomży coraz bardziej realnych kształtów. Przed nami kolejna tura rozmów, tym razem już w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii z panią minister Jadwigą Emilewicz, która pilotuje ten projekt. – dodaje Marcin Sekściński zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.
Według raportu stworzonego na zlecenie resortu przedsiębiorczości, co najmniej 31 urzędów centralnych mogłoby mieć siedzibę poza stolicą. Funkcje o charakterze krajowym mógłby pełnić też zespół Łomży i Ostrołęki.
- Zakładam, iż okres jesienny przyniesie rozstrzygnięcia w tej sprawie ocenia wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin.
O możliwościach deglomeracji informowaliśmy kilka dni temu: Centralny urząd z siedzibą w Łomży?