Reklama

"Myślę, że dobrze się dogadujemy". Ukraińscy uczniowie w łomżyńskich szkołach [VIDEO]

17/03/2022 15:04

Łomżyńskie szkoły przyjęły 72 uczniów z Ukrainy. Miasto chce też otworzyć punkt przedszkolny dla najmłodszych Ukraińców. Młodzi uchodźcy zapewniają, że czują się w naszym mieście dobrze. Również polscy uczniowie podkreślają, że też dobrze się dogadują z rówieśnikami z ogarniętego wojną kraju.

W tym momencie do łomżyńskich szkół przyjętych zostało 72 uczniów z Ukrainy. 

- Mamy świadomość tego, że na pewno ta liczba dzieci, które będą chciały uczęszczać do naszych szkół wzrośnie i na dzień dzisiejszy jesteśmy na to przygotowani. Podjęliśmy też działania w zakresie ewentualnego przygotowania miejsca na oddział przedszkolny, ponieważ widzimy, że bardzo wiele osób, uchodźców z Ukrainy przyjeżdża tu z małymi dziećmi. Myślę, że kwestią czasu będzie, kiedy taki oddział będzie musiał powstać. Na dzień dzisiejszy taki oddział planujemy otworzyć przy Szkole Podstawowej nr 2 - mówi wiceprezydent Andrzej Stypułkowski.

Reklama

Jednocześnie miasto liczy na dodatkowe środki, które można by przeznaczyć na zorganizowanie nauki dzieciom z Ukrainy. 

- W pierwszym odruchu wszyscy pomagamy. Nie spoglądamy na to, czy będą zabezpieczone z tego tytułu jakieś środki finansowe cz też nie, i z tego bardzo się cieszę. Natomiast na dzień dzisiejszy, w szczególności, jeśli chodzi o dzieci w szkołach, nie mamy żadnej informacji potwierdzonej jakoby wiązałoby się to z jakimiś środkami finansowymi dla miasta, aczkolwiek mam nadzieję, że takie środki popłyną, ponieważ widzimy, że zarówno Polska, jak i też nasz samorząd, nie przyjmie określonej liczby uchodźców bez koniecznego w tym zakresie wsparcia - tłumaczy Andrzej Stypułkowski.

Reklama

Jedną z placówek, do której zapisane zostały dzieci z Ukrainy, jest Szkoła Podstawowa nr 2. 

- Na ten moment przyjęliśmy 19 uczniów, w różnym wieku. Uczą się w klasach od 2 do 8. - Przede wszystkim nasze środowisko podeszło do tego z ogromną empatią, więc myślę, że dzieci czują się tutaj dobrze, bo zarówno dorośli, jak i przede wszystkim koleżanki i koledzy z klasy, okazują im wiele życzliwości. Już na przyjęcie były przygotowane przez rodziców i uczniów upominki, także pomoce edukacyjne typu zeszyty, flamastry i wszystkie przybory, które są potrzebne do codziennej szkolnej pracy. Okazuje się, że większość uczniów ukraińskich posługuje się sprawnie językiem rosyjskim, a niektórzy znają także język polski, bo szczególnie w starszych klasach, mieli ten język w szkole, jako język dodatkowy - wyjaśnia Jolanta Kowalewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży

Reklama

Szkoła może przyjąć jeszcze maksymalnie ok. 60 małych i młodych uchodźców. 

Jednocześnie zarówno dzieci z Łomży, jak i z Ukrainy podkreślają, że udaje im się dogadywać i mają dobre relacje. 


- Nasza klasa się powiększyła. Mamy nowych uczniów i czuję się z tym bardzo dobrze. Pomagamy im. Jeżeli nie możemy się z nimi porozumieć, to sobie tłumaczymy przez tłumacza. Fajnie, bo też nam trochę opowiadają o swoim kraju, o sobie i po prostu poznajemy więcej ludzi - mówi Laura. 

- Szczerze no to fajnie. Dobrze się uczą. Jak czegoś nie wiedzą, to zawsze pomożemy. Myślę, że dobrze się dogadujemy. Dobrze się z tym czuję - dopowiada Dawid.

Reklama

Jednym z nowych uczniów w ich klasie jest Nazar, który uczył się j. polskiego jeszcze przed rozpoczęciem wojny. 

- Wszystko dobrze. Przyjechałem z Żytomierza z mamą i młodszym bratem - relacjonuje Nazar. 

Więcej w naszym materiale VIDEO.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości