W wieku 83 lat zmarł Kazimierz Pawczyński. To on założył Zespół Pieśni i Tańca Łomża.
We wtorek (7.12) wieczorem, po krótkiej hospitalizacji, zmarł Kazimierz Pawczyński. Był wybitnym choreografem, pedagogiem i nauczycielem tańca. To on w 1977 r. stworzył Zespół Pieśni i Tańca Łomża.
- Pana Kazimierza poznałem na początku lat 90. Miałem przyjemność pracować z nim przez ładnych kilkanaście lat. Był człowiekiem charyzmatycznym, o dużym autorytecie i umiejętnościach. W ciągu dwóch prób pan Kazimierz był w stanie zrobić piękny koncert. Robił rzeczy niemożliwe pod względem artystycznym. Wychował mnóstwo osób, które kochają taniec ludowy, narodowy. Spotkałem się z nim tydzień temu. Nie prowadził już zajęć, bo zdrowie mu na to nie pozwalało, starał się jednak udzielać porad. Do tego prowadził prace badawcze na temat poloneza. Do końca był aktywny - wspomina Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.
Reklama
Kazimierz Pawczyński zdobył wiele nagród i wyróżnień za swoją pracę. Został m.in. uhonorowany srebrnym medalem "Zasłużony kulturze Gloria Artis". Miał 83 lata.
Wystawienie w domu pogrzebowym Marczyk odbędzie się w najbliższą sobotę od godz. 16:30 do 20:00. W niedzielę wystawienie od godz. 11:00. Ok. godz. 13:00 nastąpi wyprowadzenie na Mszę w kościele pw. Krzyża Świętego, po czym nastąpi pochowanie na cmentarzu przy ul. Przykoszarowej w Łomży.
Fot. ROK
