Od 1 grudnia lekarze będą wystawiali już tylko zwolnienia elektroniczne. Papierowe mogą być drukowane tylko w uzasadnionych przypadkach. To ułatwienie dla pacjentów, którzy nie będą musieli dostarczać pracodawcy dokumentu potwierdzającego przebywanie na L4. Znikają tym samym sankcje za niedostarczenie płatnikowi dokumentu.
Od 1 grudnia zwolnienia lekarskie mogą być drukowane tylko w uzasadnionych przypadkach. Zawsze na żądanie pacjenta oraz gdy płatnik nie na profilu na PUE ZUS. Papierowe zwolnienie możemy również otrzymać podczas wizyty domowej w przypadku braku dostępu do Internetu lub braku możliwości podpisania zaświadczenia lekarskiego z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, certyfikatu z ZUS lub podpisu zaufanego. W dniu badania pacjent otrzyma zaświadczenie, które lekarz wystawi na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z PUE ZUS. Musi być ono podpisane i z przystawioną pieczątką. Medyk ma obowiązek „zelektronizować” papierowy dokumentw ciągu 3 dni roboczych.Do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarze mogą upoważnić także asystentów medycznych, jednak o samym zwolnieniu i jego szczegółach nadal będzie decydował lekarz.
Jeżeli pracodawca ma założony profil PUE, pacjenci nie będą musieli dostarczać zwolnienia do płatnika. W dobrym tonie jest poinformowanie naszego płatnika o nieobecności. Bywało, że bardzo chora osoba musiała iść na pocztę lub do zakładu pracy, a czasami nawet prosić osoby z najbliższego otoczenia aby dostarczyły zwolnienie lekarskie. Znikają również sankcje za nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego do płatnika - zasiłek nie zostanie obniżony o 25 proc. za niedostarczenie L-4 w ciągu 7 dni. Po opuszczeniu gabinetu lekarskiego możemy iść do domu i spokojnie wracać do zdrowia. Zaraz po wystawieniu takiego zaświadczenia płatnik otrzyma informację o czasowej niezdolności do pracy swojego pracownika.
Jeżeli płatnikiem zasiłku jest ZUS, wówczas jedyną formalnością jaką musimy dopełnić jest złożenie wniosku o wypłatę zasiłku chorobowego. W przypadku osób, które są pracownikami jest to druk Z-3, który składa pracodawca. Osoby pobierające zasiłek po ustaniu zatrudnienia muszą dostarczyć druk ZAS-53, a osoby prowadzące działalność gospodarczą- Z-3b (jeżeli jest to wniosek pierwszorazowy) lub ZAS-53 (jeżeli jest to kolejne zwolnienie lekarskie w ciągu).Pomimo tego, iż pacjent otrzymujący e-ZLA jest zobowiązany do złożenia wniosku o wypłatę zasiłku, jest to ogromne ułatwienie. Taki wniosek możemy złożyć w późniejszym czasie.