Reklama

Pies bez smyczy? Grozi za to nawet 5 tys. złotych grzywny!

22/11/2018 09:36

Taką karę przewiduje znowelizowany Kodeks Wykroczeń. W szczególności dotyczy ona właścicieli tzw. ras niebezpiecznych. W świetle nowego prawa, za wyprowadzenie psa bez smyczy można zapłacić nawet 5000 złotych grzywny. 

- Regulacja jest konieczna, bo przypadki ataku psów pozostawionych bez opieki zdarzają się dość często, a ich ofiarami nierzadko są dzieci - czytamy w uzasadnieniu na stronie Prezesa Rady Ministrów.

Dotychczas, wyprowadzenie psa bez smyczy zagrożone było karą 250 zł. Teraz kara może wynieść nawet 5000 zł. Jeżeli zwierze nie zostanie uznane za stwarzające niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, grzywna wyniesie do 1000 zł. Górny próg dotyczy jednak skrajnych przypadków. Szczególnie uważać powinni ci właściciele, którzy notorycznie dopuszczają się takich wykroczeń oraz właściciele tzw. ras niebezpiecznych. Za brak zachowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, sąd może orzec nie tylko wysoką grzywnę ale nawet ograniczenie wolności. Dotyczy to także sytuacji, w której zwierzę wydostaje się poza teren posesji.

Kodeks wykroczeń: Art. 77. § 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości