Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" przygotował kolejny ranking najlepszych liceów i techników. Które szkoły z regionu i kraju zdobyły najwięcej punktów?
W woj. podlaskim najlepszym liceum jest II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej z Białegostoku, które jest jednocześnie 13. w rankingu ogólnopolskim. Druga lokata przypadła I LO im. Adama Mickiewicza z Białegostoku (29. w zestawieniu krajowym), trzecia natomiast I Społecznemu LO z Białegostoku (94. w zestawieniu krajowym).
Jeżeli chodzi o łomżyńskie placówki, to w rankingu wojewódzkim najwyższą pozycję osiągnęło I LO im. Tadeusza Kościuszki (145. w kraju).
II LO im. Marii Konopnickiej znalazło się na 11. pozycji (388. w kraju). Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka jest 26. w Podlaskiem i 851. w kraju. Katolickie Liceum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest 30. w regionie i 980. w Polsce. III LO im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK uzyskało 35. miejsce w woj. podlaskim.
Z kolei w przypadku techników, w naszym regionie najlepsze jest Technikum Elektryczne z Białymstoku, które jednocześnie zajęło 47. miejsce w kraju (awans z 73. pozycji). Łomżę reprezentują Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 (5. miejsce w Podlaskiem i 297. w kraju), Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 (6. miejsce w regionie, 321. w kraju) oraz Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 (23. w woj. podlaskim).
W skali kraju najlepszymi liceami okazały się XIV LO im. Stanisława Staszica z Warszawy, V LO im. Augusta Witkowskiego z Krakowa oraz XIII LO ze Szczecina. Natomiast jeżeli chodzi o technika podium należy do Technikum Mechatronicznego nr 1 z Warszawy, Technikum Łączności nr 14 z Krakowa oraz Technikum Elektronicznego z Lublina.
– Od 25 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, jakie publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować.
W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane tych szkół, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników.
Fot. UM Łomża