Reklama

"Solidarni w Potrzebie" wnoszą o utworzenie Funduszu Solidarnościowego

27/05/2020 08:58

Stowarzyszenie Solidarni w Potrzebie wnosi do Wojewody Podlaskiego oraz do władz Województwa Podlaskiego, o utworzenia solidarnościowego mechanizmu wsparcia dla mieszkańców Łomży i gmin z terenu powiatu łomżyńskiego.

Stowarzyszenie w swoim wniosku skierowanym również do wiadomości władz miasta Łomży oraz powiatu łomżyńskiego i okolicznych gmin, zwróciło uwagę, że na skutek decyzji Wojewody Podlaskiego od 13 marca w sposób drastyczny została zmniejszona dostępność dla tych świadczeń mieszkańcom naszego regionu, narażając ich na dodatkowe i niezaplanowane koszty związane z koniecznymi dla ratowania ich życia i zdrowia wyjazdami do innych szpitali lub specjalistów. Z wpływających do stowarzyszenia pism i opinii wynika, że w znacznej części wydatki te dotykają starszych i schorowanych ludzi, których często jest nie stać na ponoszone koszty, co może powodować u nich trwałe dysfunkcje zdrowotne i zwiększoną śmiertelność.

Z uwagi na to, że jest to skutek niezależnych decyzji, które w sposób istotny zmieniły poziom funkcjonowania dużej grupy mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej, stowarzyszenie SOLIDARNI W POTRZEBIE zwraca się do organów władzy rządowej i samorządowej, o podjęcie inicjatywy w sprawie utworzenia solidarnościowego mechanizmu wsparcia finansowego dla mieszkańców Łomży i gmin z terenu powiatu łomżyńskiego.

Reklama

Jako przykład takiego solidarnościowego wsparcia w sytuacji nadzwyczajnej, stowarzyszenie przytacza przykład uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 kwietnia 2012 r. w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowych dla gmin, przeznaczonej na wsparcie dzieci osieroconych oraz osób ciężko poszkodowanych z terenu województwa małopolskiego w wyniku katastrofy kolejowej, która miała miejsce 3 marca 2012 roku w pobliżu miejscowości Szczekociny w województwie śląskim.

Przykład obecnego ograniczenia w dostępie do świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców naszego regionu zdaniem stowarzyszenia można z pewnością dla wielu osób uznać za sytuację nadzwyczajną, dlatego też wnioskuje do władz województwa podlaskiego i wojewody podlaskiego, o pilne i solidarne rozważenie złożonego wniosku.

Reklama

/red/

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości