Herb Łomży znalazł się na sztandarze 18 Dywizji Zmechanizowanej w składzie której znajdzie się formowany w Łomży 18 Pułk Logistyczny. Kwalifikacje żołnierzy rezerwy do zawodowej służby wojskowej odbędą się już 24 września.
Wręczenie sztandaru 18 Dywizji Zmechanizowanej im. generała broni Tadeusza Buka miało miejsce w sobotę 7 września. Na przekazanym generałowi dywizji Jarosławowi Gromadzińskiemu sztandarze widoczny jest też herb Łomży. To właśnie w naszym mieście formowany będzie 18 Pułk Logistyczny, wchodzący w skład Żelaznej Dywizji.
W skład 18 Dywizji Zmechanizowanej wchodzą trzy brygady: 1 Warszawska Brygada Pancerna, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, 19 Brygada Zmechanizowana z Lublina (której formowanie rozpoczęło się w czerwcu tego roku), oraz pułki: logistyczny (którego formowanie rozpocznie się we wrześniu tego roku), artylerii, przeciwlotniczy i batalion rozpoznawczy. Sformowany zostanie także pułk inżynieryjny, z przeznaczeniem do wykonywania zadań na rzecz 18 Dywizji Zmechanizowanej. Jak podkreślił gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, będzie to jedyna dywizja w Wojsku Polskim, która będzie miała natowską strukturę dowodzenia..
Nowo formowany związek taktyczny będzie spełniał wszystkie standardy NATO i będzie gotowy do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego. Jego podstawowym zadaniem będzie obrona terytorium RP. Formowanie dywizji rozpoczęło się we wrześniu ubiegłego roku. Jej dowództwo, sztab, a także 18 Batalion Dowodzenia stacjonuje w Siedlcach. Formacja jest nazywana „Żelazną Dywizją”, na cześć 18 Dywizji Piechoty, która nosiła właśnie taki przydomek. Natomiast patronem jednostki jest generał broni Tadeusz Buk, dowódca wojsk lądowych, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Już 24 września formowany w Łomży 18 Pułk Logistyczny (Al. Legionów 133) przeprowadzi kwalifikacje żołnierzy rezerwy do zawodowej służby wojskowej. Szczegóły na stronie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łomży.

fot. MON