Dzisiaj (30.03) w Białymstoku ma ruszyć drugie laboratorium badające próbki na obecność koronawirusa. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku podjął inicjatywę wprowadzenia na podlaski rynek molekularnych testów diagnostycznych w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Badania będą wykonywane przez Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej.
UMB podaje, że materiał biologiczny pobrany od pacjentów z podlaskich szpitali z podejrzeniem choroby zakaźnej COVID-19 będzie przyjmowany całodobowo, a testy będą wykonywane w pracy zmianowej.
- Do badań wykorzystany zostanie "złoty standard" w biologii molekularnej, jakim jest ilościowy PCR w czasie rzeczywistym. Analiza trzech genów wirusa SARS-CoV-2 będzie przeprowadzona w oparciu o testy cechujące się bardzo wysoką czułością w celu precyzyjnej diagnostyki wirusa - czytamy w komunikacie Uniwersytetu.
Reklama
Na etapie wdrażania metody przepustowość badań aplanowano na 200 testów dziennie. Docelowo liczba ta wzrośnie do 500 na dzień. Obecnie w naszym województwie wykonuje się ich około 100.
UMB bazując na na materiale biologicznym pozyskanym od pacjentów rozpocznie badania naukowe dotyczące SARS-CoV-2.
"Uczelnia wraz z Akademickim Ośrodkiem podejmuje działania zmierzające ku opracowaniu nowego testu w kierunku SARS-CoV-2 opierając się przy tym na innowacyjnych zdobyczach technologicznych od niedawna funkcjonujących w świecie nauki. Nowa metoda genetyczna umożliwi wykrycie wirusa w znacznie krótszym czasie - ok. 20 minut. Aplikacje technologiczne zaadoptowane przez badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku mogą mieć ogromne znaczenie w szybkiej, niezmiernie czułej i wysoce specyficznej diagnostyce SARS-CoV-2. Nowy test genetyczny będzie bowiem w stanie znacznie wcześniej zidentyfikować zainfekowane osoby niż miało to miejsce dotychczas."
Reklama
Równocześnie naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będą pracowali nad molekularną charakterystyką wirusa, co będzie stanowiło podstawę do opracowania skutecznych szczepionek i nowych terapii przeciwwirusowych.
W Podlaskiem odnotowano dotąd 32 potwierdzone przypadki zakażenia COVID-19. Według najnowszych danych w naszym województwie z 22 osoby hospitalizowane są z powodu podejrzenia zakażenia, 4688 osób przebywa w kwarantannie, a 338 osoby objęto nadzorem epidemiologicznym. Do tej pory wykonano 1152 testy.
W Polsce potwierdzono dotychczas 1905 przypadków zakażenia. 26 osób zmarło.
fot. UMB