Już wkrótce wejdą w życie zmiany, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach. Batem na kierowców nieprzestrzegających przepisów drogowych mają być wyższe kary pieniężne.
Sprawcy wykroczeń drogowych muszą liczyć się z wyższymi karami. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym.
Zmiany wprowadzone do Kodeksu wykroczeń przewidują podniesienie wysokości grzywien do 30 tys. zł w odniesieniu do niektórych wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji. Chodzi o sytuacje, kiedy kierowca nie stosuje się do zakazu wyprzedzania, prowadzi samochód na drodze publicznej w strefie zamieszkania bądź ruchu nie mając jednocześnie potrzebnych uprawnień czy porusza się pojazdem niedopuszczonym do ruchu.
Ponadto, w odniesieniu do niektórych kategorii wykroczeń podniesiono także dolne granice grzywny (np. prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka będzie zagrożone grzywną nie niższą niż 2500 zł). Tyle samo będą musieli wyjąć z kieszeni ci, którzy nie ustąpią pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzą pojazd na przejściu dla pieszych czy też będą tamowali bądź utrudniali ruch.
Nowelizacja wejdzie w życie wraz z początkiem nowego roku.