Nona, Kalina, Ibej, Kalila, Muflon, Nida, Lira, Molina, Pakiet, Lidia, Noksa to czworonożni funkcjonariusze z KMP Łomża. Sprawdzamy, w jakich akcjach biorą udział i co się dzieje z policyjnymi psami po zakończeniu służby.
Codziennie pełnią służbę na terenie miasta. Tropią, szukają m.in. narkotyków i materiałów wybuchowych.
- Służba czworonożnych towarzyszy z reguły trwa do 9. roku życia psów. Zdrowe psy, pozostające w dobrej kondycji mogą pracować dłużej. Zawsze są lojalne, wierne, bezinteresowne i gotowe zawsze do niesienia pomocy. W Komendzie Miejskiej Policji w Łomży służy obecnie 11 psów służbowych - mówi Urszula Brulińska z KMP Łomża.
6 czworonogów to psy patrolowo-tropiące, 3 wyszkolono do wyszukiwania narkotyków, 1 tropiący i 1 specjalista do wyszukiwania materiałów wybuchowych. Są to głównie owczarki niemieckie i belgijskie. Najstarszy z nich - Ibej - ma 10 lat. Najmłodszy jest z kolei 2-letni Pakiet.
- Jeżeli opiekun psa nie ma możliwości, by wziąć go do swojego domu, pies jest przekazany do właściwej organizacji społecznej. Taką jednostką jest m.in. „Zakątek Weteranów”, do którego trafiają emerytowane psy i konie. Zwierzęta dożywają tam spokojnej starości. Emerytowany pies policyjny może też zostać adoptowany lub sprzedany. Osoba, która chce adoptować lub kupić takiego psa, musi zapewnić mu odpowiednie warunki, a przede wszystkim: spokój. Informacje o psach do odkupienia lub zaadoptowania można znaleźć na stronach poszczególnych placówek - wyjaśnia Urszula Brulińska.
Szkolenie psa służbowego trwa około 4,5 miesiąca. Jedynym ośrodkiem szkolenia psów służbowych w Policji jest Zakład Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie z siedzibą w Sułkowicach.
Fot. KMP Łomża