Aż 116 cudzoziemców próbowało wczoraj (5.10) przekroczyć polsko-białoruską granicę wbrew przepisom. Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali również 2 kurierów.
- Zdarzenia miały miejsce na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Mielniku, Czeremsze, Dubiczach Cerkiewnych, Białowieży, Narewce, Bobrownikach i Krynkach. Cudzoziemcy, którzy ostatniej doby nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę pochodzili między innymi z Afganistanu, Syrii, Egiptu, Kongo, Jemenu, Sierra Leone, Sri Lanki. Dwadzieścia osób (9 obywateli Jemenu, 8 obywateli Kongo i 3 obywateli Sierra Leone) przeprawiło się przez rzekę graniczną Świsłocz na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Bobrownikach - podaje Podlaski Oddział SG.
Mundurowi zatrzymali również dwóch kurierów, którzy w sumie przewozili 13 cudzoziemców.
- Na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Narewce wspólny patrol Straży Granicznej i Policji zatrzymał obywatela Sri Lanki, który busem przewoził 8 osób. Pięciu obywateli Afganistanu i 3 obywateli Sri Lanki nielegalnie przekroczyło polsko-białoruską granicę. Z kolei funkcjonariusze z Placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych zatrzymali obywatela Białorusi, który oplem przewoził 5 obywateli Egiptu - relacjonuje oficer prasowy SG.
Kurierzy usłyszą zarzuty za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy - grozi za to do 8 lat pozbawienia wolności. Otrzymają też decyzje zobowiązujące ich do powrotu do kraju pochodzenia z zakazem ponownego wjazdu do krajów strefy Schengen na 5 lat.
zdj. SG