Przegląd pododdziałów, odśpiewanie hymnu, modlitwy, przemówienia i oprawa muzyczna w wykonaniu orkiestry wojskowej z Siedlec - w takiej atmosferze do 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego trafił sztandar.
W piątek (3.09), podczas uroczystego apelu wojskowego na Placu Niepodległości, 18. Łomżyński Pułk Logistyczny otrzymał sztandar.
- Uczynimy wszystko, żeby być godnymi spadkobiercami historii i tradycji 33. Pułku Piechoty. A sztandar dzisiaj otrzymany będzie zobowiązaniem wobec społeczeństwa, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, to krwi własnej ani życia szczędzić nie będziemy dla naszej ukochanej ojczyzny - mówił płk Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego.
Na uroczystości obecny był także szef MON Mariusz Błaszczak:
- 18. Dywizja Zmechanizowana rośnie w siłę. Kiedy 2 lata temu, tu, w tym miejscu, informowałem opinię publiczną o decyzji w sprawie sformowania 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, byliśmy na początku naszej drogi. Chciałbym też podkreślić, że 18. Dywizja Zmechanizowana, ten proces tworzenia, formowania 18. Dywizji Zmechanizowanej rozpoczął się w 100. rocznicę odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. W między czasie 18. Dywizja Zmechanizowana została zcertyfikowana, więc jest już gotowa do tego, żeby bronić naszej ojczyzny. I dziś dopełniamy, zwieńczamy ten proces poświęceniem i nadaniem sztandaru jednej z jednostek 18. Dywizji a więc 18. Pułkowi Logistycznemu. Wojsko polskie rozrasta się liczebnie. Z roku na rok. Wojsko polskie jest wyposażane konsekwentnie w nowoczesny sprzęt, a wszystko służy temu, żeby nasza ojczyzna była bezpieczna, żeby Polska mogła się rozwijać.
Minister obrony narodowej podkreślił również, że jedyną odpowiedzią na hybrydowy atak, do którego dochodzi na granicy polsko-białoruskiej, jest zwiększanie liczebności naszego wojska, wyposażanie go w nowoczesny sprzęt i rozlokowanie na wschodzie kraju. Mariusz Błaszczak zachęcał także do wstępowania w szeregi polskiego wojska.
Nasza transmisja z tych uroczystości:
Obchody związane z przekazaniem sztandaru będą kontynuowane w sobotę. Na 4 września zaplanowano Piknik Militarny - Dzień Otwartych Koszar na terenie jednostki wojskowej (Al. Legionów 133). W programie znalazły się m.in. pokaz sprzętu wojskowego i ognia artylerii średniowiecznej, saperski tor przeszkód. Będą też występy artystyczne, wojskowa grochówka, animacje dla dzieci, dmuchańce, wojskowe gry i zabawy czy prezentacja sposobów maskowania.
Początek wydarzenia o godz. 11:00. Wstęp wolny.