Na Starym Rynku w Łomży politycy i samorządowcy związani z Prawem i Sprawiedliwością zorganizowali dziś konferencję prasową, podczas której poruszyli ostatnie głośne tematy.
Jako pierwszy głos zabrał senator Marek Adam Komorowski, który odniósł się do Krajowego Planu Odbudowy i ostatnich dotacji dla branży HoReCa.
– To jest bardzo bulwersujące nie tylko dla nas, parlamentarzystów i samorządowców, ale także dla wszystkich mieszkańców kraju. Uważamy, że środki zostały rozdysponowane niewłaściwie, przeznaczone m.in. na jachty czy solaria. Tymczasem borykamy się z poważnymi problemami w służbie zdrowia – szpitale odmawiają przyjęć, co słyszymy w mediach. Jest wiele innych, ważniejszych celów wymagających dofinansowania – mówił senator.
Reklama
Europoseł Maciej Wąsik zaapelował o dokładne zbadanie sprawy przez odpowiednie instytucje.
– Jak to się stało, że osoby związane z Platformą Obywatelską czy szerzej z koalicją rządzącą miały łatwiejszy dostęp do programu? Oczekujemy, że sprawą zajmą się służby specjalne i polski wymiar sprawiedliwości. Zamiast zwykłych kontroli urzędniczych powinny zostać przeprowadzone kontrole przez CBA, które ma odpowiednie uprawnienia – stwierdził Wąsik.
Drugim tematem było weto prezydenta Karola Nawrockiego do ustawy wiatrakowej.
– Wczoraj pan prezydent podjął bardzo dobrą decyzję, zawetował ustawę wiatrakową. Zawierała ona zapis o mrożeniu cen energii, ale jednocześnie – szantażem – dopuszczała stawianie turbin w odległości zaledwie 500 m od domów. Tymczasem nawet na Zachodzie odległość ta jest większa, Jest 10 h, to jest też minimum 700 m. W Niemczech odchodzi się już od turbin wiatrowych, np. na Morzu Północnym likwidowana jest farma wiatrowa – wskazała senator Anna Bogucka.
Politycy PiS podsumowali spotkanie wspólnym stanowiskiem.
– Uważamy, że rząd Donalda Tuska nieudolnie kieruje państwem i nie radzi sobie z problemami – mówił Marek Komorowski. – Jestem przekonany, że Donald Tusk musi ponieść polityczną odpowiedzialność za tę aferę, ponieważ przywrócenie KPO było jednym z filarów jego kampanii wyborczej w 2023 roku – dodał Maciej Wąsik.