Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy ws. programu „Rodzina 500+”. Niedługo świadczenie wychowawcze wypłacane będzie jedynie w formie bezgotówkowej, a wnioski będzie można składać tylko przez internet.
Obecnie obsługą spraw związanych ze świadczeniem wychowawczym zajmują się gminy, a w sprawach wymagających decyzji i rozstrzygnięć związanych z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego – instytucją właściwą jest wojewoda. Zmieni się to już niedługo. Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, zgodnie z nowelizacją ustawy obsługę programu przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
– To spora oszczędność. Zgodnie z szacunkami zmiana ta spowoduje redukcję kosztów obsługi programu „Rodzina 500+” o ok. 3,1 mld zł w latach 2022-2032 – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Reklama
Kolejna zmiana w programie dotyczy wniosków. Wkrótce złożymy je wyłącznie online.
– Ważna informacja jest taka, że w okresie składania wniosków o świadczenie wychowawcze w każdej jednostce ZUS będą dla zainteresowanych klientów udostępnione komputery, na których można będzie wypełnić wniosek, również z asystą pracownika ZUS. Rodzice, którzy z różnych powodów będą mieli kłopot z samodzielnym złożeniem wniosku, będą mogli liczyć na wsparcie – wyjaśnia minister Marlena Maląg. Planowane jest także utworzenie w tym okresie dodatkowych, mobilnych punktów składania wniosków w innych placówkach czy urzędach (np. Poczta, KRUS).
Reklama
To nie jedyna zmiana. Nowelizacja ustawy zakłada też, że świadczenie wychowawcze wypłacane będzie jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.
Zmiany mają wejść w życie wraz z początkiem 2022 roku. Od tej daty ZUS rozpatrywałby wnioski o „500+” na nowe dzieci, natomiast gminy kontynuowałyby do 31 maja 2022 r. wypłaty przyznanych przez siebie przed 1 stycznia 2022 r. świadczeń. Docelowo od 1 czerwca 2022 r. ZUS będzie jedynym realizatorem świadczeń wychowawczych.