Sześciu radnych podpisało się pod wnioskiem o odwołanie Lecha Szabłowskiego ze stanowiska starosty łomżyńskiego. Pismo zostało złożone na ręce przewodniczącego rady powiatu pod koniec ostatniej sesji, która odbyła się w piątek 22 maja.
Pod wnioskiem adresowanym do przewodniczącego rady widnieją podpisy sześciu radnych: Zenona Białobrzeskiego, Andrzeja Biedrzyckiego, Jarosława Kuleszy, Wiesławy Masłowskiej, Antoniego Włodkowskiego i Adama Zaczka. Całość uzasadniona została zaledwie jednym zdaniem: "Przyczyną złożenia wniosku jest utrata zaufania do Pana Lecha Marka Szabłowskiego". Złożony pod koniec ostatniej sesji wniosek ma dzisiaj (26.05) zaopiniować komisja rewizyjna Rady Powiatu.
Odwołanie starosty umożliwia radzie powiatu ustawa o samorządzie powiatowym. Jeśli przyczyna jest inna niż nieudzielenie absolutorium lub nieudzielenie wotum zaufania zarządowi, konieczne jest złożenie w tej sprawie wniosku przez co najmniej 1/4 ustawowego składu rady. Odwołanie starosty następuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu organu uchwałodawczego w głosowaniu tajnym. Rada powiatu przeprowadza głosowanie po zapoznaniu się z opinią komisji rewizyjnej na następnej sesji po tej, na której zgłoszono wniosek o odwołanie, nie wcześniej jednak niż po upływie 1 miesiąca od dnia zgłoszenia wniosku.
Warto podkreślić, że odwołanie starosty albo złożenie przez niego rezygnacji jest równoznaczne z odwołaniem całego zarządu powiatu albo złożeniem rezygnacji przez cały zarząd powiatu.