Reklama

Cukrzyca to nie wyrok [FOTO]

15/10/2018 05:42

Zakończyły się XXVI Łomżyńskie Dni Walki z Cukrzycą. W Szkole Podstawowej nr 10 można było zrobić bezpłatne badania profilaktyczne,na obecnych czekały też wykłady i prelekcje. Podczas spotkania odznaczono osoby działające na rzecz walki z cukrzycą. 

Łomżyńskie Dni Walki z Cukrzycą organizowane są przez łomżyński oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało "Cukrzyca dotyczy każdej rodziny".

- Jest to dla nas bardzo ważne wydarzenie, spotykają się ludzie chorzy, ich rodziny. Takie spotkania służą przede wszystkim edukacji, zwiększeniu świadomości na zdrowe odżywianie – mówi Bożena Zdrodowska, wiceprezes łomżyńskiego oddziału, która na cukrzycę choruje od 38 lat. To właśnie rodzina jej zdaniem jest najważniejsza w rozpoznawaniu objawów choroby oraz wspieraniu osoby już chorej.

Reklama

Cukrzyca nie jest wyrokiem i można żyć z nią długo. Wyjątkowo istotna jest jednak edukacja oraz profilaktyka poprzez stosowanie odpowiedniej diety i prowadzenie zdrowego stylu życia. Prelekcję podczas której omówione zostały sposoby na zapobieganie cukrzycy typu II wygłosiła diabetyk Regina Kijewska, z tematem wczesnej diagnozy i leczenia w zapobieganiu powikłaniom cukrzycowym zapoznał słuchaczy internista i diabetolog Ryszard Ejsmont.

Podczas XXVI Łomżyńskich Dni Walki z Cukrzycą można było bezpłatnie przebadać się pod kątem cukru, cholesterolu i ciśnienia, wykonywane były także testy na HCV w ramach Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych.

Reklama

Podczas uroczystości uhonorowano osoby działające na rzecz walki z cukrzycą. Wśród nich był ks. Andrzej Mikucki, którego "Srebrnym krzyżem zasługi" odznaczył w imieniu Prezydenta RP wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Złotymi i srebrnymi odznakami "Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków" udekorował obecnych prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Wręczono także dyplomy uznania "za szczególne zasługi w rozwoju Stowarzyszenia oraz niesienie szczytnej idei pomocy ludziom chorym na cukrzycę" przyznane przez zarząd główny Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Warszawie.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości